Nakládání masa na uzení: osvědčené recepty, které nezklamou

Uzené maso

Pokud mělo období covidu něco pozitivního, tak je to návrat ke kořenům. Spousta lidí se začala pěstovat svá vlastní domácí zvířata (slepice, králíky). Místo toho, aby si kupovali jednotlivé kusy masa v supermarketu, objednali si celou půlku prasete, kterou si doma naporcovali. A právě uzení masa se stalo jedním z velkých trendů. Nakládání masa na uzení je specifickou záležitostí, na které závisí to, jak bude maso chutnat. Proto je třeba vědět, jak na to.

Osvědčené recepty nakládání masa

Maso můžeme připravovat nakládáním do mokrého láku, pak hovoříme o mokrém nakládání. Maso je zcela ponořeno v láku, není třeba je obracet. Dalším způsobem je suché nakládání, kdy se do masa směs surovin vtírá. Vlivem vetřené soli maso pustí šťávu a je třeba ho každý den otáčet, aby bylo marinováno rovnoměrně. Posledním způsobem je kombinace suchého i mokrého nakládání.

Uzené maso

Foto: Pixabay

Nakládání šunky smíšenou metodou

Připravte si asi pětikilový kousek vepřové šunky. Ta by neměla být příliš tučná. Zbavte jí kostí. Nyní si připravte solanku na nakládání: utřete dva stroužky česneku, rozdrťte 15 kuliček pepře a 15 kuliček nového koření, 5 bobkových listů a 10 g koriandru a vmíchejte konzervační sůl (množství podle návodu, který je uvedený na obalu) a 10 g cukru a promíchejte. Rozdělte na dvě části.

Jednu část vetřeme do masa a vložíme do nádoby (která není ocelová, může být smaltovaná, skleněná nebo kamenná). Zatížíme, aby maso neplavalo (například zavařovací sklenicí naplněnou vodou. Nechte odležet dva dny při pokojové teplotě.

Druhý den si připravíme tekutou solanku: do připraveného koření vlijeme 2,5 litru vodu. Svaříme a po vychlazení nalijeme na maso. Necháme nakládat při teplotě od 2 do 8 °C. Každé dva dny maso otočte. Celkem nakládáme po dobu tří týdnů. Poté ji vyjmeme a očistíme od koření. Svážeme opařeným provázkem nebo vložíme do speciální síťky, kterou můžete koupit. K uzení je nutné šunku řádně připravit sušením.

Nakládání šunky mokrou metodou

Nejprve si připravíme solanku. Do 1,5 litru vody přidáme konzervační sůl (v množství podle návodu na obalu), 1 lžičku koriandru, 5 bobkových listů, 10 kuliček nového koření, 1 lžička cukru. Svaříme a po vychladnutí přidáme ještě utřenou palici česneku. Nálev nalijeme na asi tříkilový kousek vepřové šunky. Maso by mělo být zcela ponořené. Nakládáme při teplotě 2 až 8 °C, každé dva až tři dny otočíme. Po třech týdnech je maso naložené.

TIP: Pokud zaznamenáte pěnu, změnu konzistence láku nebo nepříjemný zápach, vyjměte šunku, opláchněte ji čistou vodou a vložte do nového láku (snižte množství soli).

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/przygotowanie-i-peklowanie-miesa-do-wedzenia-krok-po-kroku/

https://www.grilovani.cz/zakladni-rady-a-tipy/jak-nalozit-maso-na-uzeni/

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!