Nahradí svatojánský chléb neboli karob kakao?
Milovníci zdravé výživy už tento název jistě zaslechli. Karob se přidává do celé řady zdravých pochoutek místo kakaa nebo bezlepkové mouky. Jde o rozemleté lusky exotického stromu s názvem Rohovník obecný (Ceratonia siliqua).
Řecko, Itálie, Španělsko – tady všude rostou rohovníky docela volně, i když jejich původní vlastí je Sýrie. Zjednodušeně se dá říct, že se jim daří všude tam, kde citrusovým hájům. Pozornost na sebe upoutají především dlouhými tmavohnědými lusky o délce 10-30 cm.
Jak se sbírá karob? Ještě nezralý
Je to tak. Čím víc se lusky blíží ke své zralosti, tím méně dužiny uvnitř mají. Ta sesychá a tvrdne, takže později by ji šlo zpracovat jen s velkými obtížemi. Karob se totiž vyrábí právě z ní. Lusky se usuší, zbaví semen, opraží a rozdrtí. Chutná lehce po skořici, barva je po opražení spíše kakaová.
Kde všude karob využijeme
Obsahuje až 40 % sacharidů, takže zdravě dosladí jakýkoliv pokrm. Je skvělý na pečení, ale připravíte z něj i chutný nápoj. Obzvláště je doporučován diabetikům a lidem, držícím bezlepkovou dietu. Uskladněný vydrží poměrně dlouho.
Rohovník jako pokojová rostlina
Karobové lusky si sice nevypěstujete (překážkou je především dvoudomost, ale i vysoký věk, v němž rohovníky začínají plodit), ale jako půvabný pokojový stromek se vám jistě zalíbí. Sazenice bývají čas od času k dostání na internetu, ale snadno se množí i ze semínek. K růstu toho příliš nepotřebuje – postačí mu propustná písčitá půda, světlé místo a přiměřená zálivka. Delší přísušky rohovníku nevadí, zastavuje však při nich růst. Velmi mu svědčí také letnění a trávení zimního odpočinku na chladnějším světlém místě s teplotou do 15 °C. Není to však podmínkou.
V létě vás potěší i květy. Jde o botanickou zajímavost – nemají totiž okvětní lístky, ale pouze kalich. Samčí jsou žluté, samičí pak červené.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)