Nádherné stromové kapradiny je vhodné zazimovat. Nejsou zcela mrazuvzdorné
Stromová kapradina vypadá jako kapradina vyrůstající z kmenu stromu. Ve skutečnosti se ale jedná o jedinou rostlinu. Většinou roku působí majestátním dojmem a navíc si vystačí s málem. Proto porostou snad ve všech koutech vaší zahrady. I když snesou teploty pod nulou, nejsou plně mrazuvzdorné. To je ten důvod, proč bychom je měli zazimovat ještě předtím, než přijdou kritické teploty. Naštěstí se nejedná o nic složitého, takže to zvládnete snadno a rychle.
Stromová kapradina a její péče
Diksonie antarktická (Dicksonia antarctica) je stromová kapradina z čeledi Diksoniovité (Dicksoniaceae) pocházející z Tasmánie. Ve svém přirozeném prostředí dorůstá až 15 metrů. Je nejznámější ze všech stromových kapradin a také je nejvíce mrazuvzdorná (vydržtí až do – 10 °C). Její vzpřímený kmen je vláknitý – ve skutečnosti se totiž jedná o vzdušné kořeny rostliny. Listy rostliny mohou být dlouhé i více než 2 metry a jsou tmavě zelené a široké. U nás je k vidění například v Pražské botanické zahradě v Tróji.
- Základem jejího pěstování je dostatek zálivky zejména během vegetačního období.
- Vzhledem k tomu, že nejsou plně mrazuvzdorné, je vhodné pěstovat je v přenosných nádobách (v létě letněné, na zimu uschováme).
- Vyžadují velkou vlhkost, takže ideální je pěstovat je ve stínu či polostínu. Některé druhy vydrží i na slunci, je ale třeba je hodně zalévat.
Různé druhy kapradiny
Péče o kapradiny se může lehce lišit, protože jich existuje velké množství. Od těch, které jsou plně mrazuvzdorné a vydrží zimu venku, až po ty nejjemnější, které pěstujeme jako pokojové rostliny. Stromové kapradiny řadíme mezi ty, které nejsou plně mrazuvzdorné, a proto je třeba učinit opatření, abychom je nenechali napospas mrazu. Vydrží asi do -10 °C a pouze krátkou dobu.
Jak na ochranu kapradiny v zimě
V podstatě máte dvě možnosti, jak své rostliny ochránit před mrazem. Pokud je pěstujete v nádobách, jednoduše je přenesete tam, kde jim nehrozí teploty pod nulou. Vhodný je například vytápěný skleník. Teploty v místnosti, kde bude stromová kapradina zimovat, by měly být stabilní.
Nebo je můžete ochránit i venku. Kapradinu rostoucí celoročně venku je dobré zabalit ještě předtím, než udeří první mrazy. Je velmi důležité ochránit zejména korunu s listy, ale nezapomínejte ani na vláknitý kmen. Před zabalením je třeba odstranit všechny poškozené nebo hnědé listy, aby nedošlo k šíření nemoci. Do čeho kapradinu zabalit? Použijte jutový nebo konopný pytel či zahradnická netkaná textilie.
Odstranění ochrany
Jakmile se na jaře oteplí, je načase sundat ochranný materiál, aby se kapradina mohla přizpůsobit novému ročnímu období a začít s novým růstem. Pokud objevíte, že několik listů je dotčeno mrazem, neděste se. Budou nahrazeny novými listy (pokud se to nejedná velkého množství listů, to by se pak rostlina mohla vzpamatovávat delší dobu).
Zdroje info:
https://www.homesandgardens.com/gardens/how-to-winterize-tree-ferns
https://www.jfhhorticultural.com/blog/post/how-to-protect-and-care-for-your-tree-ferns-in-winter
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!