Na zimující puklice platí jednoduchý trik – budete k němu potřebovat staré noviny
Asi jen máloco se vyrovná pocitu zoufalství, který zažíváme ve chvíli, kdy na pracně zazimovaných rostlinách najdeme škůdce. A jsou-li jimi navíc odolné puklice, stává se všechna zeleň v místnosti rázem adeptem na bioodpad.
Ale nemusí tomu tak být vždy. I když je puklice (Parthenolecanium) opravdu těžký soupeř, porazit ji lze. Musíte však zkombinovat více technik.
Napadené části bez milosti odstraňte
Víme, že se to snadněji řekne, než udělá. Navíc by bylo leckdy nutné vyhodit celou rostlinu. Při své práci s ostrými nůžkami nebo nožem se proto zaměřte na místa s největší koncentrací puklic. Bývají to mladé výhony nebo jakkoliv poškozené části.
Foto: Pixabay
Vezměte si k ruce obyčejné noviny
Ale jen tohle samo osobě nestačí, musíte zabránit škůdcům v tom, aby v sebeobraně napadali do půdy, odkud by po odeznění chemické války znovu vyrazili „za kořistí.“ A jak to udělat? Pokryjte povrch zeminy novinovým papírem a ten poté jednoduše vyhoďte.
Sáhněte po vhodných prostředcích k ošetření
Ptejte se po přípravcích určených na zimující škůdce. Úspěšní však budete také s chemií určenou na savé škůdce. Důležité je však opakování postřiku. Podle návodu a nejenom u napadené rostliny. Vyplatí se totiž ošetřit všechnu zeleň v místnosti. Jinak se vám puklice mohou brzy nekontrolovaně rozšířit zase z jiného zdroje.
A když nechcete sázet na chemii, pak si pamatujte, že puklicím vadí i řepkový olej – ten je totiž dokáže uzavřít pod nepropustnou vrstvu, kde se udusí. Ne nadarmo je součástí mnoha bio přípravků proti škůdcům. I toto ošetření je však nutné opakovat.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)