Na ředkvičky ještě není pozdě: Sklidíte je ještě letos

Ředkvička

Ještě na začátku podzimu můžete sázet ředkvičky, které sklidíte ještě letos. Podmínkou je příznivé počasí. Vyplatí se koupit ředkvičky určené k podzimní sklizni – ty totiž mají radši chladnější počasí. Pravda, jsou menší velikosti, nicméně na chuti jim to rozhodně neubírá. Takové ředkvičky mohou být jednou z nejlepších plodin, které si z vlastní zahrádky na podzim můžete dopřát.

Proč jíst ředkvičky?

Čerstvé ředkvičky vynikají svou příjemnou křupavostí. Mimo to jsou ale cenným zdrojem vitamínu C a kyseliny listové (to ocení zejména těhotné ženy, protože kyselina listová pomáhá při krvetvorbě a růstu zárodečných tkání během těhotenství). Konzumací ředkviček napomáháte svému trávení a také zabraňujete nadýmání. Samotné plody jsou výborné, ale do salátů můžete použít i mladé ředkvičkové listy.

Ředkvičky

Foto: Pixabay

Výsev ředkviček

Před výsevem je potřeba připravit půdu – uvolněte ji do hloubky asi 15 cm. Přidat můžete některý ze zahradnických substrátů pro obohacení půdy. Vyséváme do řádků vzdálených od sebe asi 13 až 15 cm a do hloubky 2 cm. Semínka jsou větší, než u jarních odrůd, takže pokud na to budete mít trpělivost, můžete je vysévat rovnou ve vzdálenosti 3 cm od sebe. Pokud bychom semínka vysadili blíže, museli bychom později jednotit.

Péče o ředkvičky

Ředkvičky pravidelně zalévejte a vytrhávejte okolní plevel. Asi za měsíc od výsevu můžete začít sklízet. Hnojit není potřeba. Sklízet se dá až do prvního mrazu. I na podzim ale hrozí choroby a škůdci, před kterými je třeba se chránit. Použít můžete netkanou textilii nebo speciální chemické postřiky.

Proč ředkvičky praskají?

Někdy se může zdát, že ze země taháte popraskané ředkvičky. To je způsobeno nepravidelnou zálivkou – jednou je vody moc, jindy zase nedostatek. Předejít tomu tedy lze pravidelnou zálivkou, rozdělenou do častějších, ale méně objemných dávek.

Zdroj: https://zahradnickakucharka.cz/jeste-ted-muzeme-vysevat-redkvicky-pro-podzimni-sklizen/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!