Na podzim nezastřihovat! Ovocným kvetoucím stromům a jiným rostlinám to neprospívá

Řez na podzim

Zatímco některé rostliny na zimu připravujeme tím, že je zastřihneme, existují takové, u kterých bychom to dělat neměli. Prořezávání na podzim může u některých rostlin způsobit ztrátu vitality, snížit produkci plodů a květů v nadcházejícím období, a dokonce pro ně může být i fatální. Prořezávání totiž může podpořit nový růst, díky čemuž se rostlina nestihne připravit na mrazy. To znamená, že je pak náchylnější na choroby a méně odolná vůči nepřízni počasí.

Které rostliny na podzim nestříhat?

Kvetoucí keře, kvetoucí ovocné stromy a rostliny citlivé na chlad se nevyplácí zastřihovat. Pouze pokud na nich vidíte poškozené nebo nemocné části. Ty je možné odřezat čistými nůžkami – avšak v co nejmenším množství! Radikální prořezání může způsobit více škody než užitku!

  • Jarní kvetoucí keře, například šeřík či zlatice, tvoří na podzim poupata. Pokud je zastřihnete, odstraníte tím i pupeny, čímž se připravujete o květiny v následujícím roce.
  • Kvetoucí ovocné stromy prořezáváme na přelomu zimy a jara. V tomto období jsou totiž rostliny v klidu. Podzimní řez může snížit jejich odolnost vůči chladu, protože čerstvé rány se stávají vstupním místem pro patogeny.
  • Stálezelené stromy a keře ztrácí podzimním řezem svou odolnost vůči mrazu a jsou náchylnější na infekce – vstupními místy jsou opět řezné rány. Stromy mohou navíc přijít o velké množství mízy, takže ztratí živiny a minerály pro jarní růst.
  • Rostliny citlivé na chlad ocení spíše ochranný kryt (mulč) než prořezávání.
  • Trvalky se semennými hlavami jako je například černooká Zuzana či třapatka jsou důležitým zdrojem potravy pro ptáky a jiná divoká zvířata. Pokud je před zimou zastřihnete, snižujete tím biologickou rozmanitost své zahrady.
  • Rostliny kvetoucí na podzim jako jsou astry a rozchodníky prořezáváme na konci zimy nebo brzy na jaře.
Stromy
Foto: Unsplash

Jak na zlatici, azalky a rododendrony?

Zlatici je třeba prořezat po odkvětu, což připadá na květen. Azalky a rododendrony se řídí stejným pravidlem – odkvétají ale o měsíc později, čili v červnu. Tím jim pomůžeme v tom, aby jejich větvičky do zimy posílily, díky čemuž přežijí zimu. Pokud je zastřihnete na podzim, přijdete o jejich nádherné květy v následujícím roce.

Je třeba zastřihovat na podzim vilín?

Tato rostlina má jednu obrovskou výhodu: nemusí se stříhat vůbec. Ve skutečnosti je to nežádoucí. Už když ho vysazujete, je zapotřebí na to myslet, protože v období květu může dosahovat velkých rozměrů. Pokud se vám zdá zastřihávání jako nutnost, vždy odstraňte jen malou část rostliny najednou. Ideální období je na jaře.

Jak naložit s tavolníkem?

Některé zdroje uvádí, že tavolník bychom měli zastřihovat po odkvětu, jiné, že ideální období je až na jaře. Kde je tedy pravda? Závisí to na tom, jaký druh tavolníku doma máte. Existují ty, které kvetou ze starého dřeva, a ty je nutné stříhat na jaře. Podobně je to také s kalinami – ty stálezelené nestříhejte vůbec (pouze staré a nemocné větve). Opadavé kaliny se stříhají po odkvětu.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/tyhle-rostliny-na-podzim-nezastrihujte-ublizite-jim-tim-20221027.html

https://www.epicgardening.com/plants-never-prune-fall/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!