Na pěstování brambor nepotřebujete půdu: zkuste je pěstovat ve slámě

Sláma

Nejedná se o žádnou novinku. Pěstování brambor ve slámě je prastarou praktikou. Jaké to má výhody? Sklizeň brambor je snadnější, navíc v průběhu pěstování nepotřebujete úrodnou půdu. A to znamená téměř žádné kopání, kopčení a podobně. Všechno, co k pěstování brambor ve slámě (ale také v čerstvě posekané trávě, seně nebo dokonce v listí) je právě organický materiál a kousek zahrady s plným sluncem.

Pěstování ve slámě

Tento způsob pěstování byl oblíbený v podhorských oblastech, kde ještě v červnu hrozily mrazy. Půda není náročná na přípravu, protože brambory v ní nebudou zakopané. Už to je velkým bonusem. Navíc při sklizni získáváte čisté hlízy, které nejsou umazané od hlíny. Další výhodou je to, že se snižuje pravděpodobnost plísně bramborové. Brambory jsou navíc chráněny před takovými škůdci, jako jsou hlodavci či černá zvěř. Na jaře slámu začneme prolévat vodou, abychom nastartovali proces hniloby.

Brambory
Foto: Unsplash

Čerstvě posekaná tráva k pěstování

Ptáte se, na co použít trávu, kterou jste na své zahradě posekali? Odpověď je jednoduchá: na pěstování! Čerstvě posekanou trávu uspořádejte na podzim do řádků tak, abyste získali metr širokou hromadu, která bude mít asi metr na výšku (postup na jaře se liší – viz níže). Teplota této hromady může dosáhnout až 80 °C, což je teplota, při které dojde ke zničení semen plevele. Navíc se tráva rychle rozkládá. Na jaře vznikne materiál vhodný pro pěstování brambor.

Seno není příliš vhodné

Chcete-li pěstovat brambory v seně, je to možné. Přistoupit byste k tomu měli ale pouze v případě, že máte přebytečné seno, na které nemáte žádné jiné využití. Vzhledem k tomu, že ze všech uvedeným materiálu seno hnije nejdéle, je i nejméně vhodné pro pěstování brambor. Můžete si pomoci tak, že seno smícháte s jiným organickým materiálem (s trávou nebo s listím). Na podzim seno vyházejte ze stodoly a nechte ho na pospas vlivům počasí. Na jaře pak smíchejte s rozkládající se trávou a vysaďte brambory.

Pěstování ve slámě a jiném organickém materiálu

Ať už se rozhodnete pro slámu, seno, trávu nebo listí (včetně ořešákového), je jasné, že budete potřebovat velké množství tohoto materiálu. Můžete proto přistoupit ke smíchání všech těchto materiálů. S výsadbou začneme, jakmile na jaře přestane mrznout. Řádky z organického materiálu jste si mohli připravit už na podzim, nebo si je připravte až na jaře. Zde je postup krok za krokem:

  1. Na zvolené pole uložte vrstvu rozkládajícího se materiálu (seno, sláma, tráva, listy). Měla by být silná asi 20 cm.
  2. Naklíčené brambory určené na sadbu rozložíme ve sponu 30 až 40 cm do důlků, které si vytvoříme v hnijící hmotě.
  3. Brambory pokládáme klíčky vzhůru a na ně uložíme další připravený organický materiál, ve vrstvě silné asi 20 cm. Je třeba jej ukládat co nejtěsněji ale pozor na tlačení, mohli bychom zlomit klíčky brambor.
  4. Jakmile uvidíte bramborovou nať, je to znamení, že na hromadu je třeba uložit novou posečenou trávu (či jiný rozkládající se materiál).
  5. S postupem času se bramborová nať potáhne směrem ke krajům řádku. Proto je důležité přidat doprostřed řádků suchou trávu nebo seno, abychom hlízy ochránili před letním sluncem.
  6. Sklízíme podle stavu bramborové natě.
  7. Po sklizni je možné zbylou organickou hmotu rozhrábnou do nově zakládaných záhonů, stačí přidat 20 % písku.

Zdroje info:

https://www.ceskestavby.cz/clanky/pestovani-brambor-v-trave-sene-slame-ci-listi-nepotrebujete-pudu-a-tradicni-zahony-32200.html

https://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/potato/tips-for-growing-potatoes-in-straw.htm

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!