Na muškáty jedině v březnu, aby řízky v létě vykvetly

Muškáty

Sazenice muškátů jsou od nynějška dostupné v obchodech a hobby centrech. Je nejvyšší čas začít s výsadbou, protože muškáty jsou jednou z nejoblíbenějších převislých dekorací v zemi. Hýří barvami a snášejí povětrnostní podmínky, proto jsou tak rozšířené. Samozřejmě lze zakoupit sazenice za vysokou cenu, ale budete si moci vypěstovat i vlastní. Jak muškáty stříhat a jak docílit toho, aby se sazenice udržely?

Snažte se zvelebit balkóny, terasy nebo záhony

Na světě existuje více než tři sta druhů muškátů, které nejčastěji najdete v závěsných držácích na okrajích balkónů nebo teras, ale také v květináčích a na záhonech. Muškáty lze rozmnožit v době sklizně – tedy na podzim, ale navíc lze využít jarní období na přelomu února a března, kdy se vysévají semena. Pelargonie lze navíc množit řezem stonků a z exemplářů, které se přes zimu schovávají dovnitř. Nové řízky mají tu výhodu, že během roku stále kvetou. A jak se muškáty řízkují?

Muškáty 3
Foto: Pixabay

Jak na řízkování stonků muškátů

K řezu se používají silné rostliny, z nichž se čistým řezem vyřízne rovný řez dlouhý téměř 5 až 10 cm. Sazenice musí mít dva až tři lístky a stonky se po řezu na chvíli uklidí do sucha. Řízky se zasadí do vody a umístí se do prosvětleného interiéru, ideálně na okenní parapet. Po dvou až třech týdnech se objeví první kořeny, poté se zasadí do lehkého substrátu v menších květináčích, které se nechají při teplotě do 20 °C a v polostínu.

Muškáty 2
Foto: Pixabay

Naučte se správné zalévání

Pomocí tyčinek nebo špejlí lze přes řízky položit stříšku z výživné fólie, která rostlině zaručí dostatečnou vlhkost. Po mnoha týdnech rostliny zakoření a v té chvíli je lze přesadit do většího květináče nebo do truhlíku se zahradní půdou. Na konci května, kdy je jisté, že mladým sazenicím neublíží menší mrazíky nebo noční chlad, je lze vysadit ven. Aby muškáty rychle vykvetly, nesmí se zapomínat na běžnou zálivku.

Zdroje info: pestujeme.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.