Na jarmanku větší se zapomnělo zcela neprávem
Pokud se podíváte do některého staršího atlasu léčivých bylin, pak zjistíte, že se jeho nabídka neomezuje zdaleka jen na standardní jitrocel, heřmánek nebo bez. Při pohledu na některá jména získáte mnohdy oprávněné podezření, že podle moderních výzkumů ta či ona bylinka již dávno do léčivého portfolia domácí lékárny nepatří.
Ovšem o jarmance větší (Astrantia major) to neplatí ani náhodou. Mimochodem, slovensky se jmenuje jarmanka väčšia, to kdybyste náhodou doma vládli vícejazyčnou starší knihovnou.
Pomocník pro mnoho potíží
Jarmanka toho zvládá opravdu hodně. Z léčivých účinků se nejčastěji uvádí oligurie (aneb vylučování nedostatečného množství moči), anorexie, žaludeční křeče a další zažívacích potíže, metabolické poruchy, povzbuzovač chuti k jídlu, antialergikum, pomoc při astmatu, močopudný prostředek, zklidnění podrážděné pokožky a skvělý pomocník při ekzémech.
Dříve se užíval oddenek jarmanky a výjimečně také léčivá nať, v níž je však účinných látek méně. Ovšem právě v oddenku byly poměrně nedávno nalezeny toxické látky, jež se po požití v našem organismu kumulují a mohou způsobit závažné potíže.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
A právě proto byla jarmanka ze seznamu bylinek, vhodných pro herbáře a bylináře, prakticky okamžitě vyřazena. Není k tomu však vlastně žádný důvod. Nať totiž nijak závadná není. A to ani ta, jež je sbírána těsně před květem – tedy v okamžiku, kdy obsahuje nejvíce účinných látek.
Využít můžete jarmankový čaj i léčivou koupel
Jestliže vám tahle krásná bylinka roste na zahrádce (aniž byste si dodnes uvědomili, že je léčivá), pak vás určitě potěší, že na denní dávku čaje vám bude stačit jedna menší hrst natě. Tu samozřejmě můžete i usušit a užívat poté v množství půl lžíce denně.
A jak na to? Čerstvou bylinku povařte v 900 ml vody. Postačí deset minut. Pak přeceďte, čaj rozdělte na tři dávky a vypijte během dne jako prostředek proti zažívacím potížím či při potížích s močením. Povzbudí chuť k jídlu a můžete také pomoci se zvládáním alergie.
A přidat ji můžete do sedací koupele, zaměřené na ekzémy a další zánětlivé stavy vaší kůže. Stačí 20 minut denně (3x týdně), po nichž do jemně osušené pokožky vetřete vhodný ošetřující nebo alespoň promašťující krém. Výsledky se dostavují poměrně brzy. Jestliže se však ani do dvou týdnů nic nezmění, pak se nejspíš budete muset poohlédnout po jiném přírodním prostředku
Zevní užívání jarmanky větší (Astrantia major) není časově nijak omezeno, ovšem její vnitřní aplikaci doporučujeme omezit na dobu ne delší než tři týdny. Poté by měla následovat stejně dlouhá pauza v užívání. Jarmanka větší také není vhodná pro malé děti a těhotné a kojící ženy.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)