Na housenky, mšice i molice vyzrajete tímhle jednoduchým postřikem. Bude ale pořádně štípat
Vzhledem k tomu, jaká byla letos zima, se letos nejspíš budeme potýkat s armádou všemožných zahradních škůdců mnohem obtížněji, než v minulých letech. Tak proč se na ně nepřipravit s předstihem?
Pomůže vám oblíbená chilli paprička. Opravdu, tato skvělá zelenina nemusí sloužit jen jako dochucovací přísada, skvěle se uplatní i při péči o zahradu. A jak ji správně používat? Vyrobte si opravdu účinný postřik.
Jen 30 minut varu a louhování přes noc – a mšice nebudou mít šanci
Receptů na tohoto pomocníka koluje mezi zahrádkáři hned několik. My vám přinášíme dva ověřené, které můžete při péči o své rostliny použít. Ten první je jednodušší, budete potřebovat jen vodu a chilli papričky, u druhého budete muset sáhnout i po kapce alkoholu.
Vysoké teploty kapsaicin degradují – nebo ne?
Připravte si 50 gramů sušených chilli papriček a ty povařte v jednom litru vody. Je to jednoduché. Vodu přiveďte k varu, nasypte koření a vařte 20 minut. Následně nechte přes noc louhovat a ráno vše přeceďte přes jemné sítko nebo plátýnko. Nakonec postřik nařeďte pěti litry čisté vody a použijte všude tam, kde máte potíže s výskytem nežádoucích návštěvníků. A nemusí jít jen o mšice, kapsaicin nebude chutnat ani housenkám, molicím, červcům apod.
A nemusíte se bát uvedené doby varu. I když se říká, že vysoké teploty kapsaicin ničí, platí to až od určité hranice. Ta je nastavena na přibližně 200 °C a při běžném vaření jí určitě nedosáhnete.
Foto: Pixabay
Ještě účinnější postřik připravíte díky alkoholu
Obyčejné vylouhování v horké vodě vám nestačí? Chcete z pálivých krásek získat opravdové maximum? Pak na to jděte jinak. V první řadě si pořiďte co nejčistší líh. Nadrcené chilli papričky (mohou být i čerstvé) s ním zalijte a nechte nejméně jeden den vylouhovat. Mnohem lepší jsou však tři dny, rozhodně se tedy vyplatí připravovat tento prostředek s předstihem. Během této doby občas protřepejte.
Nakonec přeceďte a smíchejte s vodou v poměru 1:1. Aplikujte podle potřeby a dávejte pozor, je to totiž opravdu síla. Nikdy si nevybírejte dny, kdy slunce opravdu pálí, rostliny by se mohly poškodit. Lepší je podmračené ráno nebo večer.
Jak se zbavit kapsaicinu na předmětech
Myslíte si, že sklenice nebo hrnec po vaření papriček jsou už na vyhození, protože z nich tu pálivost už nikdy nedostanete? Pomozte si citronem – tím všechny dostupné plochy vytřete, následně totéž opakujte s lihem a nakonec nádobu vymyjte běžným saponátem. A máte hotovo. Žádné nepříjemné překvapení v podobě „chilli povrchu“ na vás už zaručeně čekat nebude.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/nezdravotni-vyuziti-bylin/2068-domaci-prirodni-insekticid-z-chilli-papricek-recept-navod-na-vyrobu
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)