Na dřín pozor! Jedlé jsou plody pouze některých druhů!

Dřín

Dřín je známý také pod názvem svída. Na zahradě může posloužit jako okrasná rostlina. Existuje spoustu druhů svíd a ty se navíc dělí dále do podrodů. Některé mají čistě okrasnou funkci, ale plody některých druhů můžeme konzumovat. Jsou dokonce velmi zdravé! Podle toho, který druh si vyberete, můžete na zahradě docílit různých efektů. Jednotlivé druhy se liší okrasnými listy, barvou nebo i tvarem plodů či velikostí. Nechte přírodu kouzlit i na své zahradě!

Dřín obecný

Nejčastěji pěstovaným druhem na českých zahradách je právě dřín obecný (Cornus mas). Tato rostlina se běžně vyskytuje na našem území. Jeho plody červené barvy jsou jedlé a dokonce velmi zdravé! Předchází jim bílé květy, které vypadají velmi krásně. Dřínky jsou zdrojem vitamínu C, proto se z nich často vyrábí sirupy, které mají podpořit imunitu. Můžete je ale použít také na výrobu marmelád či likérů.

Svída bílá

Svída bílá (Cornus alba) je středně velký keř. Výjimečný je zejména tím, že jeho větve mají červenou barvu, takže poté, co listy na podzim opadají, nabízí keř stále jedinečnou podívanou. Květy jsou obvykle bílé. V tomto případě se jedná o čistě okrasný keř, jehož plody nekonzumujeme. Mezi oblíbené odrůdy patří ‘Sibirica’ nebo ‘Elegantissima’.

Dřín japonský

Dřín japonský (Cornus kousa) nabízí jedlé plody nezvyklého tvaru. Jsou červené, avšak mají jakoby bodlinky – podobně jako například slupka liči. Tento keř pochází z východní Asie, kde se používá také na výrobu vína. Popsat tuto rostlinu je poměrně složité, protože existuje ve spoustě různých odrůd, které se liší barvou listů či celkovou velikostí.

Dřín japonský
Foto: Pixabay

Svída krvavá

Tento druh patří k typicky českým druhům, který najdeme i ve volné přírodě. Často na něj narazíme u lesů nebo na křovinatých stráních. Název je odvozen od červeného zbarvení dřevnatých částí rostliny.  I když se pěstuje i na zahradách, není příliš dobrý nápad umístit ji v blízkosti zahradního posezení. Její bílé květy totiž silně zapáchají. Nahrazeny jsou černými plody, které se dnes už nepoužívají. Dříve se z nich vyráběly přípravky proti průjmu.

Dřín lékařský

Název napovídá, že by se mělo jednat o keř, který bude mít léčivé účinky. Pravdou je, že dřín lékařský (Cornus officinalis) je součástí tradiční čínské medicíny. Zde se používá proti široké škále nemocí. U nás ale není příliš rozšířený.

Svída střídavolistá

Svída střídavolistá (Cornus alternifolia) pochází ze severní Ameriky. Typické jsou pro ni – jak už název napovídá – jednoduché střídavé listy. Ty na podzim opadají. I v tomto případě se nejedná o běžný druh, na který bychom narazili v českých zahradách.

Zdroje info:

https://www.rostlinky.cz/blog/drin-pestovani-pro-krasu-i-uzitek.html

https://fajnyogrod.pl/porady/sadzonki-derenia-jadalnego-rodzaje-ceny-opinie-porady/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!