Na co může upozornit zbarvení listů – nejde jen o choroby
Barvy vašich listů a také jejich samotný vzhled vám může ukázat, že se vaše rostlina má dobře, nebo že začíná strádat. Mezi nejčastější faktory, které narušují přirozenou barvu a strukturu listů, patří nedostatek minerálů v substrátu, chyby při hnojení (nedostatečné nebo naopak nadbytečné hnojení) nebo různé nemoci. Čím dříve zareagujeme, tím snadnější bude problém vyřešit. Proto je dobré vědět, jak se jednotlivé nemoci projevují.
Nedostatek minerálů
Stejně jako lidé, i rostliny potřebují pro svůj správný růst dostatečné množství minerálů. Jejich nedostatek se ukazuje jejich zhoršeným zdravotním stavem a zejména také nepřirozeným (a nepěkným) zbarvením listů. Jak poznat nedostatek některých minerálů? Nabízíme krátký přehled:
- Dusík: nedostatek tohoto minerálu se v listech rostlin projevuj tak, že jejich barva postupně bledne až žloutne. S postupem času získávají také až žlutavě hnědou barvu, někdy dokonce do růžové až fialové. Tento nedostatek poznáme také podle předčasného dřevnatění výhonů.
- Fosfor: typická barva pro rostliny s nedostatkem fosforu je fialová. Kromě toho rostliny také pomalu rostou a produkují malé množství květů a plodů.
- Draslík: okraje listů hnědnou a při velmi výrazném nedostatku dokonce vadnou.
- Vápník: typické je předčasné odumírání květů a zkroucené listy.
- Hořčík: charakteristickým příznakem je zbarvení listové drtě starších listů, žloutnutí a opadávání listů. U jehličnanů se projevuje hnědnutím nejmladších porostů.
- Měď: mladé listy jsou zdeformované a jejich špičky hnědnou (vysychají).
- Železo: projevuje se chlorózou pletiva listů (tedy podobně jako u hořčíku) u mladších listů.
- Bor: okraje listů žloutnou a zasychají.
- Mangan: typická je chloróza listů, která se ale projevuje zejména žloutnutím.
Foto: Pixabay
Bílé, fialové nebo šedé zbarvení listů
Takové zbarvení ve formě práškového povlaku na spodní straně listů je v první řadě příznakem padlí. Postupně se rozšiřuje také na stonky, celé listy a někdy také výhonky a plody. Řešení je na místě zavést co nejdříve, protože se jedná o nebezpečné houbovité onemocnění.
Kulaté skvrny – zprvu průsvitné, pak hnědé
Tyto skvrny mohou být buď kulaté, nebo také nepravidelné. Zpočátku se projevují blednutím listů v místě skvrny, s postupem času přes ně jde dokonce vidět. Pokud ani nyní nezavedeme léčbu, skvrny hnědnou. Jedná se o bakteriální onemocnění listů, které se samo nevyléčí. Rostliny budou potřebovat naši pomoc.
Nepravidelné žluté až hnědé skvrny
Pokud jste na svých rostlinách objevili velké žluté skvrny, které nemají pravidelný tvar a s postupem času hnědnou, jedná se o houbovité onemocnění. Antraknóza je velice nebezpečné onemocnění. Napadá zejména ořešák.
Malé hnědočervené skvrny
Tyto skvrny jsou typické zejména pro ovocné stromy, jako jsou jabloně, třešně či hrušně. Jedná se o houbové onemocnění, které je zapotřebí podchytit co nejdříve.
Jasně červené skvrny
Ty můžeme najít zejména na hrušních. Jedná se o typické houbové onemocnění hrušní – tzv. rez hrušňová.
Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-przebarwienia-na-lisciach-o-czym-swiadcza,nId,4914167
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!