Mýty o cesmíně: nepatří jen do stínu a její plody nejsou jedovaté
Cesmína (Ilex) je pro nás symbolem vánoc. Její sytě červené plody příjemné kontrastují s jejími tmavě zelenými listy. Ovšem parádu udělá po celý rok. Botanicky jde o jediný rod čeledi cesmínovité (Aquifoliaceae).
Dnes se na trhu můžeme rovněž setkat s mnoha okrasnými variantami. Vyznačují se zejména nejrůznějším stupněm panašování, přičemž jim nedělá problém získat i exotický zlatavý nádech – příkladem může být odrůda ´Golden King´(I. X altaclerensis).
Kam umístit cesmínu? Inspirujte se pěnišníky
Je to přesně tak, oběma druhům totiž vyhovují velmi podobné podmínky. Jde zejména o humózní půdu s lehkou kyselostí. Ovšem i když je cesmína původně lesní rostlinou, rozhodně nepatří jen do stínu. Na plném slunci se jí dařit bude a panašované odrůdy se v těchto podmínkách dokonce lépe vybarví.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Jílovité půdy neznamenají stopku
I když to tak podle předchozího bodu nevypadá, cesmínu si na zahradě může dopřát opravdu kdokoliv. Se zásaditou půdou si cesmína umí poradit, ovšem svůj vývoj tím značně zpomalí. V samotných začátcích adaptace leckdy shodí většinu listů, aby se mohla lépe soustředit na tvorbu nových kořenů. Tomu snadno předejdete, pokud zahradní zeminu v místě výsadby smícháte s kvalitním substrátem.
Červené plody cesmíny nejsou pro uživatele zahrady nebezpečné
Těžko říct, kde se vzala ona fáma o jejich jedovatosti. Možná za to vděčí právě své „jedovatě“ červené barvě. Ve skutečnosti jsou jedinou složkou, která by nás mohla ohrozit, přítomné hořčiny. Plody cesmíny jich však mají zhruba stejně jako kvalitní hořká čokoláda, takže byste jich museli sníst opravdu hodně, aby vás nějak ohrozily na zdraví.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)