Myslete v zimě na zvířata v lese aneb Jak a čím přikrmovat lesní zvěř

les

Rádi si chodíte do lesa vyvětrat hlavu a přemýšlíte, že byste přinesli v tomto zimním období něco na přilepšenou lesním tvorům? Jak je to s přikrmováním zvířat v lese? Co je pro ně vhodné?

Pravidelné přikrmování lesní zvěře je nezbytné především v mrazivém zimním počasí, kdy odrostlá tráva, žaludy jsou v zamrzlé půdě a plody lesních dřevin jsou dávno shnilé. Přikrmování živočichů v lese je tak životně důležité. Podstatné je vědět, co je pro němé tváře v lese vhodné, abyste jim naopak neublížili.

Čím přikrmovat aneb vhodná potrava pro lesní zvěř

Rozhodně nedávejte krmivo, které snadno hnije, stejně tak zbytky lidského jídla. Naopak zvířata potěšíte a uděláte pro ně to nejlepší, když jim do lesa přinesete ječmen, oves, žito, jablka, hrušky, seno, jetel, stejně tak kaštany, žaludy, sušené větvičky stromů jako jsou dub, vrba, lípa. Rovněž zvířata potřebují sůl, a to buď kuchyňskou sůl v kuse, nebo lize je pro zvěř v lese ideální, jelikož tímto doplní potřebné minerály.

Místa, kam uložit potravu pro lesní zvěř

K tomuto účelu slouží místa, kterým říkáme krmelce nebo krmeliště. Na místo vašeho nejbližšího se můžete zeptat u místního mysliveckého sdružení. Důležité je také správné umístění. Objemné krmivo, jako je například seno, dáváme na zem, odkud si ho zvěř bez problému sama sebere, nebo rovněž do krmelců. Pozor, seno nesmí být zaplísněné. Kaštany i žaludy dávkujeme tak, aby zvěř vše stihla sníst zhruba během týdne a předešlo se tak k degradaci potravy díky povětrnostním vlivům. Dužnaté krmivo je lepší pokrájet na menší kousky a dávkovat v menším množství, což se týká především ovoce. Pečivo se dává do korýtek častěji, ale v malých dávkách a pokrájené na malé kousky nebo kostičky.

veverka

Foto: Pixabay

Pravidla při pobytu v lese

Pokud se vypravíte v tomto čase přilepšit lesní zvěři, tak je podstatné znát základní pravidla. Zvířata jsou v zimním období nastavena k tomu, aby vykonávala minimum pohybu. Zvířata vyplašená lidmi nebo psy se tak snaží uprchnout, čímž vydávají množství energie. U slabších jedinců může tak dojít k vysílení, které může vést k zánětu dýchacího ústrojí, v nejhorším případě až k uhynutí. Procházky v lese si užívejte, ale v tichosti a klidu.

Zdroj: zelene-poradenstvi.cz, ochranazvirat.cz

Náhledové foto: Pixabay