Myslete na ptáky. Hnízdní budky ve dvou podobách
Rádi byste měli i na vaší zahradě ptáky? Aby ne, vždyť právě oni jsou schopni zlikvidovat různé škůdce. Popasují se jak se škodlivým hmyzem, tak i s mnohými larvami, jež na zahradě také fakticky nemají co dělat. Ptačí budky se vyplatí opravit již během ledna. Venku je dost sněhu, a tak stejně nějaké ty zahradní práce odpadají. Určitě je zapotřebí minimálně zacelení děr, jež umožňují proudění vzduchu, jež ptákům zrovna dvakrát nesvědčí. Zapomenout nelze ani na upevnění budky na místě. Ptačí budku si lze i vyrobit.
Specifika ptačích budek
Při výrobě ptačí budky je zapotřebí respektovat specifika konkrétních druhů ptactva. Specifické nejsou pouze nároky na velikost budky, ale v potaz je zapotřebí brát také samotný otvor. Obecně by se jeho průměr měl pohybovat okolo 4 až 5 cm. Nejvýše by se mělo jednat o 6 cm. U malých ptáčků typu sýkorek modřinek je třeba mít otvor s průměrem okolo 3,2 cm. Ne všechny druhy ptáků také preferují kulatý otvor. Takový rehek zahradní dá přednost otvoru štěrbinovému.
Ptačí budka s kulatým otvorem: Zdroj obrázku Pixabay.com
Konstrukce optimální pro čištění
Myslete na to, že čas od času bude zapotřebí interiér budky vyčistit. I proto by se měla zadní i přední strana jednoduše vysunout. Ideálním materiálem pro výrobu ptačí budky je lať mající tloušťku mezi 24 až 30 mm. Stříška musí přesahovat a nepropouštět vodu. Vletový otvor je tak chráněn před deštěm. Také by přímo do něj nemělo svítit sluníčko. Pozor na to, aby se budky neviklala.
Nákres budky se skrytou vzletovou štěrbinou: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána
Hnízdní budka s postranním letovým otvorem: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána
Důležitá výška zavěšení
I ta hraje vcelku důležitou roli. Sýkorky mají rády zavěšení budky do 4 metrů nad zemí. Špačkům je to vcelku jedno. Tak jako tak na budky nesmí jen tak jednoduše dosáhnout kočky.
Ptačí budka s kulatým otvorem: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.