Myrta japonská a její pěstování
Žádná svatba v našich podmínkách se neobejde bez myrty připnuté v klopě anebo na šatech. I proto není od věci se na tuto rostlinu soustředit poněkud podrobněji. Myrta je řazena do stejnojmenné čeledi a existuj v podstatě více než 100 druhů této rostliny. Svůj původ má ve Středomoří, kde ji najdeme růst i ve volné přírodě. Spatříte ji na první pohled, jelikož se jedná o keř vysoký od 3 do 5 metrů s drobnými lístky, které jsou lesklé a velmi tuhé. Květy má myrta bílé, popřípadě žluté. Plodem myrty je bobule černé barvy.
Základní péče o myrtu
Základem pro pěstování myrty je bezesporu dostatečné množství světla. Sluneční záření by mělo na rostlinu dopadat, jinak neporoste. V letním období snese klidně i poměrně vysoké teploty. Naopak v zimě jí postačí bohatě teplota pohybující se mezi 6 až 8 stupni Celsia. V létě je také zapotřebí nešetřit na zálivce, kterou naopak v zimě můžete omezit na úplné minimum. Po odkvětu nezapomínejte rostlinu seříznout.
Půdní podklad a hnojení
Velmi důležitý pro růst keříku myrty je také půdní podloží. Mělo by obsahovat vysoké procento rašeliny a také nějakou zeminu lehčího charakteru. Optimální je středně propustná půda mající vyšší obsah ornice. Není také od věci rostlinu přihnojit, a to optimálně každých 14 dní. Využít byste měli roztok 0,1 až 0,2 %, jež bude obsahovat hnojiva určená pro keřovité rostliny.
Množení myrty a nejznámější choroby
Myrta se množí za pomocí vrcholových nebo kořenových řízků. Nejvhodnější doba je od září do října. Délka řízků se musí pohybovat okolo 6 cm. K zakořenění dojde až za 4 týdny. Rostlinky se následně umístí v květináčích. Teplota by se měla pohybovat okolo 16 stupňů Celsia. Pozor si při pěstování dejte na přemokření vedoucí k opadávání lístků. Ze škůdců se nejčastěji prosazují svilušky či mšice nebo třásněnky.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.