MVDr. Leoš Železný: Podomácky vyrobené jídlo dokáže kočkám ublížit
Už jste někdy připravovali svým kočkám něco dobrého z domácích surovin? Pokud ano, nejspíše jim to chutnalo. Ostatně kočky toho snědí hodně. Domácí jídlo ale může zvířatům nepříjemně ublížit. Proč a jak? Na to a na mnohé další věci týkající se koček jsem se zeptal přímo odborníka, MVDr. Leoše Železného, odborníka, který dlouhá léta spolupracoval s britským výzkumným veterinárním centrem Waltham®, jež se specializuje na výzkum v oblasti celkové výživy psů a koček.
Hezký den, pane doktore. Mezi lidmi se traduje, že kočky jsou zvířata, která dokážou sníst skoro všechno. Dá se s tímto tvrzením souhlasit?
Spíše bych s tím nesouhlasil. Kočky jsou velmi citlivé na příjem potravy. Stále u nich přežívají přirozené reflexy potravního chování. Pro kočky v přírodě je fyziologické přijímat menší množství potravy, ale několikrát denně. Často tedy potřebují lovit a musí být stále v dobré kondici. Nemůžou riskovat, že by přijaly nějakou zkaženou potravu, udělalo by se jim „špatně“ a nemohly by znovu lovit. Kočky jsou na vrcholu potravního řetězce a potřebují velmi pestrou stravu. V přírodě si ji samy poskládají tím, že uloví myšku, ptáčka, rybičku nebo sežerou nějaký hmyz. Tím si zajistí pestrou stravu. U doma chovaných koček se to projevuje tím, že rády střídají příchutě. Někdy se to interpretuje tak, že jsou mlsné, ale je to jenom jejich fyziologický projev potravního chování. Proto také firmy, vyrábějící krmiva pro kočky, nabízejí více příchutí než u krmiv pro psy. Ve světě má např. značka Whiskas více než 30 různých příchutí. Podobně jsou na tom i jiné značky Royal Canin, Purina a jiné. I když ta příchuť v receptuře může dělat třeba jenom 4 %, tak pro kočku je to už jiná chuť a zhruba po týdnu přivítá změnu z hovězí příchutě na králíka, za týden na rybu, krůtu a mnoho dalších, aby se za nějaký čas zase vrátila k hovězí příchuti. Je to pro ni prostě přirozené.
Problém představuje podle mého názoru syrové maso. To může být pro kočky velmi nebezpečné. Souhlasíte?
Ano, s tím se dá jednoznačně souhlasit. Když se dělaly testy u syrových drůbežích zbytků, tak se prokázalo, že až 35 % bylo pozitivních na bakterie salmonela. Syrové maso bylo také pozitivně testováno na bakterie escherichia coli a yersinia enterocolitica. K tomu si ještě přidejte pozitivní záchyt parazitů v syrovém mase, jako jsou tasemnice nebo škrkavky. A nesmíme zapomínat ani na výskyt virů a máme z toho koktejl, který může být nebezpečný ne jenom pro samotné kočky, ale při manipulaci s takovým masem se můžou nakazit i lidé. Vím, že kočky mají syrové maso rády a chovatelé jim ho často dávají. Ale vzhledem k výše uvedenému je to nevhodné. Když už chceme kočce dát syrové maso, tak se doporučuje ho nejdříve dát do mrazáku a minimálně na 3 dny hluboce zmrazit. Tím alespoň snížíme obsah některých patogenů. Ale z hlediska výživy je pro kočky zbytečné, aby dostávaly syrové maso. Je to jenom přežitek a mýtus, který je při současné úrovni znalostí již překonaný.
Řešení parazitálních problémů je složitější. V čem spočívá?
Již jsem o tom hovořil, že většinu endoparazitů kočka získá ze syrového masa a tomu se dá předejít jeho zmražením. Ale ani tak nemáme vyhráno. Mezihostitelem některých endoparazitů je blecha. Takže kočka, která si „vykusuje“ blechy se takto může nakazit. A i když je kočka celý život v domácím prostředí, tak vajíčka blech si můžeme přinést domů na našem oblečení. Proto je vhodné i u domácích koček alespoň jedenkrát za rok vyšetřit trus na parazity a podle výsledku pak kočku odčervit. Pro kočky, které chodí ven, jsou vhodné antiparazitární obojky nebo pipety, které snižují výskyt ekto, a tím i endoparazitů, ale i tak bývá odčervení nezbytné.
Foto: Pixabay
A co vařená strava? Lze namíchat nějaký masový koktejl doma v odpovídající kvalitě?
Podle některých chovatelů má vařená strava několik výhod, ale má i značné nevýhody. Uvařením zajistíme hygienickou nezávadnost vstupních surovin a také se vařením zvyšuje stravitelnost. Majitelé udávají různé důvody pro to, že doma vaří. Jedním z nich je, že odmítají komerční krmiva, protože nevěří vstupním surovinám, kvalitě, procesům apod. Mají pocit, že vařit je zdravější, přirozené, mohou používat suroviny, které jsou populární nebo chcete-li módní, jako organické, vegetariánské nebo i veganské. Dále mají pocit, že se tím prohlubuje jejich vztah ke kočce, když pro ni speciálně vaří. Nicméně si musíme uvědomit, že pokud chceme kvalitně pro kočku vařit, tak je to celkem nákladné, vyžaduje to čas, úsilí a velké znalosti. Domácí strava není adekvátně testována na obsah živin, biologickou stravitelnost jednotlivých živin, často je špatně vyvážená, nedosahuje se uspokojivé stravitelnosti, vstřebatelnosti a bezpečnosti. Majitelé často zaměňují ingredience, což může mít za následek problémy s trávením a mohou vznikat průjmy dietetického původu. Podle studií organizací zabývajících se výživou koček, jako je NRC nebo AFFCO je 90 % z doma připravovaných receptur špatně výživářsky vybalancováno.
Nejčastějšími nedostatky doma připravovaných receptur je:
- nadměrný obsah bílkovin,
- nedostatek kalorií, vápníku, vitaminů a mikro-minerálních látek,
- Převaha vápníku v poměru Ca:P z čehož pak vyplývá sekundární výživový hyperparathyroidismus,
- receptury určené pro kočky trpí často nedostatkem tuku a mají malý obsah energie,
- a doma „vyladit“ správné hodnoty vitamínů, esenciálních aminokyselin nebo omega mastných kyselin je prostě nemožné…
Důležité jsou pro kočku antioxidanty. Jak je jednoduše zvíře získá?
O vlivu antioxidantů na zdraví celého organismu by se dala udělat celá přednáška. Antioxidanty jsou důležité pro všechny organismy v „boji“ s volnými radikály, které přirozené vznikají v organismu už jenom tím, že třeba dýcháme. Správné hladiny antioxidantů podporují imunitní systém koček a celkové zdraví. Mezi silné antioxidanty se řadí např. vitamín E, C, některé minerální látky, jako je selen a řada dalších látek. Je ale důležité, aby tyto látky byly v potravě ne jenom přítomné, ale hlavně musí být biologicky aktivní a musí být ve správných poměrech. Anglické výzkumné veterinární centrum Waltham vyvinulo tzv. „antioxidační koktejl“, tedy směs těchto látek, které pak přidávají do receptur krmiv pro kočky, které vznikly v tomto centru. Značkami, které spolupracující s tímto centrem, jsou např. Whiskas nebo Perfect Fit.
Se stravou kočky souvisí i obezita. Asi si doma těžko dokážeme vytvořit krmivo přesně na míru dané kočce…
Jak se zvyšuje blahobyt lidí, tak s tím jde ruku v ruce i lepší péče o naše domácí mazlíčky. Jednak se za posledních 30 let výrazně zlepšila veterinární péče, ale také i výživa. Někdy to vede až k překrmování zvířat. Byť v dobré víře se jim snažíme dát to nejlepší, tak často tím překračujeme doporučené denní krmné dávky. A to se stává většinou u domácí stravy, která je ze své podstaty nevyvážená a často v různých směrech předávkovaná. V tomto jsou lepší komerčně připravené receptury, které u kvalitních značek odpovídají posledním poznatkům z oblasti výživy koček a podporují celkové zdraví. Na obalech hlavně najdeme i doporučenou velikost denní krmné dávky. Sice se jedná o určitý průměr, který vyhovuje asi 80-85 % koček, ale je to alespoň nějaké vodítko. Vlastní denní krmnou dávku je potřeba přizpůsobit individualitě daného jedince, jeho aktivitě, ročnímu období, věku apod.
Prevence obezity je mnohem méně zatěžující než její řešení. Je to tak?
Prevence obezity je vlastně jednoduchá a levná. Jde o to, aby kočka dostala kvalitní stravu a měla k tomu dostatek pohybu a pokud žije celý život v domácnosti, tak je potřeba také dostatek mentálních podnětů, aby se celkově rozvíjela. Obezita u koček má stejně nemilé následky, jako obezita u lidí. Je zbytečně zatěžován pohybový aparát, přicházejí kardiovaskulární problémy a v neposlední řadě zaděláváme kočce na cukrovku. A léčba jakýchkoliv zdravotních problémů je vždy dražší než jejich prevence.
Jak se vlastně obezita řeší, když už k ní dojde?
Většinou se jedná o plíživý proces, a protože naši kočku vidíme denně, tak se nám zdá, že vypadá stále stejně. Proto je vhodné naši kočku občas zvážit, zapsat si to a pak můžeme včas zasáhnout. Drobné navýšení hmotnosti se dá vyřešit drobnou úpravou krmné dávky a zvýšeným pohybem. Velkou obezitu bych doporučoval řešit s ošetřujícím veterinárním lékařem. Nejde totiž jenom radikálně snížit krmnou dávku. Ano, snížíte tím přísun energie, ale úměrně snížíte také přísun vitamínů a dalších důležitých živin. Na výraznější obezitu proto existují speciální redukční receptury, které napomáhají zdravému hubnutí. Obsahují nižší přísun energie, ale zvíře nesmí mít pocit hladu a musí mít dostatek ostatních živin. Některé se naopak ještě navyšují, aby byl proces redukce v souladu s celkovým zdravím kočky. I proto je vhodné spolupracovat s vaším veterinářem.
Důležitou roli při krmení hrají jistě kvalita a pravidelnost. Souhlasíte?
Jednoznačně! Kvalitní výživa má obrovský vliv na celkové zdraví. Kočky jsou tzv. výhradní masožravci a mají vysoké požadavky na složení stravy. Některé složky potřebují jenom v miligramových hodnotách, ale když v potravě chybí, tak to může mít vážné zdravotní následky. Kočky mají vysoký požadavek na bílkoviny, tedy proteiny. Ty se skládají z jednotlivých aminokyselin, jako je arginin, taurin, methionin. A například nedostatek argininu v potravě může vyvolat až tetanické křeče, nedostatek taurinu oslepnutí. Nebo vitamin A musí být v potravě koček hotový, a ne jako provitamín betakaroten, ze kterého si my i pes umíme tento vitamín syntetizovat. Kočka to neumí, nemá na to správné enzymy. Kvalitní tuky se skládají z omega mastných kyselin z nich např. kyselina arachidonová má vliv na kvalitní lesklou srst. A takto by se dalo pokračovat přes význam dalších vitamínů, minerálních látek a ostatních živin.
Jaké jsou nečastější mýty týkající se koček. Myslí si ještě lidé stále to, že potravou pro kočky jsou myši?
Myš je pro kočku přirozená kořist, ale pokud ji chováme doma, tak o tuto pochoutku přichází. Je to pak naše zodpovědnost, co jí do misky připravíme. Z mého pohledu je ideální kvalitní receptura od nějakého renomovaného výrobce. Nejlépe, když v pozadí té receptury je významné výzkumné veterinární centrum. Ale je jeden mýtus, který je pro kočky i nebezpečný. A to ten, že kočka potřebuje mlíčko. Problém je v tom, že dostává kravské mléko, které má ale jiné složení než mateřské mléko kočky. Problém dělá hlavně vysoká hladina laktózy. Tu většina koček špatně tráví a může to u nich vyvolat průjem. Na trhu jsou k dispozici speciální mléčné náhražky pro koťata, jejichž matka po porodu ztratila mléko. Tyto náhražky odpovídají svým složením mateřskému mléku kočky, a proto je můžeme občas dávat i dospělým kočkám jako pamlsek. Kravské mléko bychom z výživy koček měli raději úplně vyřadit.
Foto: Pixabay
Setkal jste se ve vaší praxi s nějakým odstrašujícím případem krmení kočky?
Občas se člověk diví, jaké představy o výživě lidé mají. Nerad bych uváděl konkrétní příklady, aby to někdo omylem nevzal jako návod… Hlavně je potřeba si uvědomit, že kočka není „odpadkový koš“ a do její misky tedy nepatří to, co nám zbylo z našeho jídla. Ale musím uznat, že v poslední době naštěstí takovýchto excesů ubývá.
Děkuji za rozhovor
Zdroj info: Autentický rozhovor s odborníkem
MVDr. Leoš Železný: Náhledové foto se svolením MVDr. Leoše Železného
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.