Muškáty ze semínek – co, jak a kdy
Na výsev muškátů alias pelargonií si zpravidla vzpomeneme, až když už je pozdě. A přitom si tak můžeme dopřát mnohem větší paletu druhů, než jaká bývá k dostání v obchodech. Ovšem začít je třeba opravdu včas, na tom totiž záleží úspěch celé akce
Nádobky pro výsev si pro připravte už na konci ledna – nejpozději hned z kraje února. A co udělat dál?
Lednový výsev muškátů – jak na něj
Nachystejte si opravdu jemnou, nejlépe ještě prosátou kompostovanou zeminu. Propařte ji a smíchejte s drobným pískem. Vydezinfikovat je třeba vše, s čím zemina přijde do styku. Tedy zejména nádobu, v níž budou semínka klíčit.
Zeminu v nádobě lehce přitlačte dlaní a na takto uhlazenou plochu nasypte semínka – spíše méně než více. Opět jen lehce přitlačte, ale nezasypávejte. Zalijte – ale pouze vodou v rozprašovači, v opačném případě by se semínka snadno přemokřila „vyplavala“ ze substrátu, což jim při klíčení rozhodně nesvědčí. Truhlík přetáhněte fólií a postavte na světlé místo u okna, kde se teplota pohybuje okolo 24 °C. Zavlažujte stále jenom rozprašovačem.
Zda se vše povedlo poznáte už po měsíci
Asi po čtyřech týdnech začnou semínka ožívat. Přesazujte je však nejdříve v době vytvoření dvou párů pravých listů, ne dříve. Nejdříve by malé muškáty měly přijít do sadbovačů a teprve, když zesílí, jim udělejte místo v balkonovém truhlíku.
Ven by měly přijít až po posledních jarních mrazících. Během celé této doby dejte pozor zejména na zálivku – škodí přemokření i přeschnutí. Po přesazení do truhlíků hnojte muškáty každých deset dní, můžete s tím začít už v sadbovači, ovšem jen s poloviční dávkou. Na konci května lze nasadit kraslický čtrnáctidenní interval hnojení s přípravky podporujícími kvetení. Z takových muškátů se budete těšit až dlouho do zimy.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)