Muškáty schovejte před mrazy. Návod, jak je správně zazimovat

Muškáty

Muškáty jsou vděčné rostliny: nevyžadují příliš péče a poskytují obrovské množství květů. Můžete je mít v různých barvách, podle toho, která se vám líbí. Jejich výhodou je to, že vám mohou růst také napřesrok, když víte, jak je správně zazimovat. Díky tomu nebudete muset příští rok kupovat nové sazenice. Tím můžete ušetřit. Péče o muškáty v zimě je jednoduchá. Vyplatí se, protože v příštím roce rostliny obvykle produkují bohatší množství květů.

Připravte muškáty na zazimování

Pokud chcete muškáty zazimovat, je třeba je na toto připravit předem. V první řadě je už od září třeba omezit zálivku a ukončit hnojení. Oboje totiž dává rostlině vědět, že má pokračovat v růstu. V případě, že je oboje omezené, rostlina přestává růst a připravuje se na to, že přichází období odpočinku. Z rostliny celý podzim odstraňujte odumřelé části: odkvetlé květy, hnědé listy a jiné.

Muškáty
Foto: Unsplash

Zazimování rostliny

Muškáty vydrží na balkoně až do prvních mrazů. Pokud má tedy přijít pokles teploty pod 0 °C, je načase je schovat. Předtím je dobré rostlinu zkrátit – a to až na polovinu až jednu třetinu její původní velikosti. Můžete aplikovat postřik proti plísním a škůdcům. Ideální místo pro zazimování by mělo být chladné (teplota 8 až 12 °C pro převislé muškáty, 10 až 12 °C pro vzpřímené druhy). Ideálním místem je sklep nebo třeba garáž.

  • Doporučuje se, aby toto místo bylo světlé, ale rostliny přežijí i v místnosti bez světla. Jejich výhony pak budou vytažené a bílé, ale na jaře jim netrvá dlouho, než se vzpamatují. Pokud během zimování opadnou listy, není to problém.
  • V zimě čas od času zkontrolujte, zda rostlina netrpí na škůdce nebo nemoci. V případě potřeby začněte okamžitě jednat (rostlinu izolujte od ostatních a aplikujte vhodnou léčbu nebo postřiky).

Muškáty po zimě

Po zimě byste měli najít své rostliny s novými výhony, které budou mít bílou (pokud byly skladovány v místnosti bez světla) či zelenou barvu (světlé místnosti). Mohou (ale také nemusí) mít listy. Na jaře muškáty opět seřízněte – a to asi o 1/3. Tím podpoříte jejich hustější růst. V dubnu dejte muškáty na světlejší místo. Vysaďte je do nového substrátu a asi za měsíc (tj. v květnu) začněte s přihnojováním.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/kam-s-muskaty-na-zimu-20220928.html

https://www.rostlinky.cz/blog/jak-zazimovat-muskaty.html

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!