Můrovec: nejméně náročná z orchidejí. Péči zvládne každý

Můrovec

Pod označením můrovec se skrývá nejoblíbenější ze všech orchidejí: Phalaenopsis. Tento druh orchideje se vyznačuje tím, že je velmi nenáročný. Avšak je zapotřebí dodržet určité specifické podmínky, které se velmi liší od pěstování ostatních pokojových rostlin, nebo tako od ostatních druhů orchidejí. Zde jsou shrnuty základy péče o orchidej můrovec.

Můrovec a adaptace na nové prostředí

Množení tohoto druhu orchideje v domácích podmínkách bohužel není nic jednoduchého. A tak nám nezbývá, než si nové exempláře nakoupit v zahradnických centrech. Určitě jste si všimli, že orchideje se prodávají v celofánových obalech. Spousta lidí má tendence je ihned po přinesení domů sundat. Díky tomu ale znesnadníte orchideji adaptaci na nové prostředí. Pokud celofánový obal necháte několik dní na orchideji, dojde k jejímu lepšímu přizpůsobení se novému prostředí. Celofán totiž udržuje specifické mikroklima orchideje.

Orchidej

Foto: Pixabay

Výběr vhodného stanoviště pro můrovec

Konečné stanoviště pro orchidej byste měli volit pečlivě, protože orchidej patří mezi rostliny, které bychom neměli často přenášet. Ideální je světlé místo mimo dosah přímých slunečních paprsků. Ty by totiž mohly způsobit spálení listů orchideje. Ideální teploty pro pěstování jsou od 20 do 25 °C, což jsou podmínky ve většině pokojů. Současné orchideje jsou vyšlechtěny tak, aby se přizpůsobily také nižší vlhkosti v interiéru.

Zálivka dvojím způsobem

K zálivce je vhodná dešťová, nebo alespoň odstátá či převařená voda pokojové teploty. Existují pěstitelé, kteří zalévají rostlinu přímo do květináče, pak ale také tací, kteří rostlinu raději namáčí ve vodě. Oba způsoby jsou možné. Při zálivce do květináče počkejte, až substrát proschne. Zalévejte častěji a v menším množství – orchidej nesmí stát dlouhodobě ve vodě! Druhou možností je připravit si vodu například do kbelíku. Nalijte ji tolik, abyste ponořili celou vnitřní nádobu i s orchidejí, ale listy orchideje zůstaly nad vodní hladinou. Po 20 minutách orchidej vyjměte, nechte okapat a vraťte na konečné stanoviště.

Hnojení orchideje

K hnojení můžeme použít univerzální hnojivo na kvetoucí rostliny nebo speciální hnojivo na orchideje. Hnojíme podle pokynů na obalu. Obecně lze uvést, že hnojení se provádí jednou za měsíc.

Přesazování můrovce

Orchidej přesazujeme jednou za dva roky. Vybereme si k tomu období, kdy nekvete. Za prvé tak rostlině nepřivodíme stres, za druhé se s takovou rostlinou lépe pracuje. Používáme speciální substrát pro orchideje, který zajistí dostatečné živiny, přístup vzduchu i vlhkost. Při přesazování odstraňujeme zničené kořeny. Kořeny lze zkrátit nůžkami až o dvě třetiny. Řezy je vhodné ošetřit (skořicí nebo práškovým dřevěným uhlím) a poté nechat odpočinout na teplém místě. Teprve po několika dnech jej dejte do nového substrátu.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/murovec-pece-30000222.html

https://www.figandbloom.com/how-to/phalaenopsis-orchid-care/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!