Multifunkční využití šípků majících blahodárné účinky
Nejvyšší čas vyrazit na šípky. Ne, určitě je nemusíte sbírat pouze svým dětem, které je následně přinesou do školy. Zásobit na zimu byste měli především sami sebe. Optimálním měsícem pro sběr šípků je sice září, nicméně i nyní na počátku října ještě dokážete najít kvalitní plody, jež nejsou změklé a přezrálé. Navíc si při sběru šípků užijete příjemných chvilek na čerstvém vzduchu v přírodě. Využití mají šípky skutečně multifunkční, o čemž vás ostatně v následujících řádcích přesvědčíme.
Tradiční šípkový čaj
Asi nejčastěji se z šípků připravuje čaj. Není na tom vůbec nic složitého. Hrst šípků prostě ponoříme do litru studené vody a necháme několik hodin jenom tak. Když si budete chtít udělat čaj, tak pouze onu směs zahřejete a necháte lehce probublat. Poté se všechno scedí a následně už si můžete vychutnat skvělou chuť. Následně můžeme klidně šípky ještě dvakrát až třikrát zalít. Následné výluhy bývají kvalitnější.
Foto: Pixabay
Skvělý šípkový sirup
K přípravě šípkového sirupu si vystačíte s 0,5 kg šípků. Ty mohou být klidně i přemrzlé. Nechají se pořádně rozvařit a následně se přecedí optimálně přes malé plátno. Pak se přidá 0,5 kg cukru nebo jiného sladidla. Vše se smíchá a následně slije do lahví. V chladu vám takový sirup vydrží poměrně dlouhou dobu. Optimální je pak především k oslazení čaje.
Foto: Pixabay
Šípková marmeláda
Rádi byste něco sladkého na chleba. Pak sáhněte po šípkové marmeládě. Potřebovat k její výrobě budete 1 kg šípků a 600 gramů cukru. Samozřejmě také vodu. Šípky se pořádně očistí, rozvaří do měkka a následně propasírují přes síto. Přepasírovaná směs se opět přivádí k varu a následně smíchá s cukrem. Pak už se všechno vaří do zhoustnutí. Marmeládu pak postupně nalijete do skleniček, obrátíte dnem vzhůru a máte hotovo. Chuť bude mít skvělou, to si pište.
Náhledov foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.