Mulčování rostlin: Jakou podestýlku pro své rostliny zvolit

Dřevní štěpka

Mulčování je velice důležité po celý rok. Na jaře a v létě pomáhá v půdě zachovávat vlhkost a chrání rostliny před vysušováním. Dále pak brání růstu plevelům a podle druhu mulče také dodávají do půdy své živiny. Na podzim a v zimě zase může mulčování zachránit rostliny před mrazem – aplikujeme je zejména na rostliny, které jsou na mráz citlivější. Materiálů, které můžeme jako mulč použít, je celá spousta.

Borová kůra

Přírodní materiály jsou nejoblíbenější formou mulčování. Právě kůra spadá mezi nejpoužívanější druh mulče. Nejčastěji se jedná o borovou kůru. Můžete ji nakoupit v různé hrubosti, od jemnějších, až po větší kusy. Záleží na typu rostliny, kterou chcete pokrýt. Tato kůra by neměla obsahovat žádné škodlivé látky, na což si dejte pozor, pokud kupujete kůru z pochybných zdrojů. Mezi hlavní výhody kůry patří to, že se jedná o materiál, který velice dobře vypadá. Dále pak se rozkládá velmi pomalu, dodává půdě živiny a brzdí rozvoj houbových chorob. Taktéž zlepšuje samotnou strukturu půdy.

KůraFoto: Pixabay

Kámen, suť, drcené sklo

Jedná se také o velmi oblíbený materiál, zejména pro skalky a prérijní zahrady. Můžete si zvolit z několika různých barevných variant i velikostí. Nejedná se ale o organický mulč, který bude poskytovat živiny. Jeho výhodou je to, že jej jen tak něco neodfoukne a vydrží opravdu dlouho. Dokážou splnit ale důležité funkce mulče. Jen si dejte pozor, pokud budete kameny používat pod listnatými stromy nebo v jejich blízkosti – může být problematické je z mulče odstraňovat.

KamenyFoto: Pixabay

Dřevěné štěpky

Dřevěné štěpky mají jednu velkou výhodu: můžete si je vyrobit sami ze zdravého dřeva, které jste ořezali ze svých rostlin. Je ale důležité ji kompostovat odděleně alespoň dva roky, protože pak by namísto toho, že bude poskytovat živiny, vysávala z půdy dusík. V nabídce obchodů můžete najít štěpky různých barev, které můžete na své zahradě kombinovat. Vlastnosti má dřevěná štěpka podobné, jako kůra.

Dřevní štěpkaFoto: Pixabay

Jehličí a piliny

Jedná se o materiály, které jsou poměrně lehké, tudíž náchylné k odfouknutí větrem. Jehličí odebíráme ze stromů, jako jsou borovice, smrky nebo modříny. Jehličí se ale nehodí pod jakékoli rostliny, použít je můžete pod ty rostliny, kterým vyhovuje kyselé pH půdy (což jsou například azalky, rododendrony, vřesy či borůvky). Piliny jsou levným materiálem, opět si ale dejte pozor na použití čerstvých pilin, které by odčerpávaly dusík z půdy.

Listy

Do okrasné zahrady se nepoužívají, protože jí dodávají neuspořádaný vzhled. Je třeba je nejprve zkompostovat a po použití na rostliny zatížit.

Posekaná tráva

Tráva se rozkládá rychle (tento proces ještě urychlíte, když pod trávu umístíte vlhké noviny).

Šišky

Šišky jsou sice atraktivním materiálem, ale drahým a méně účinným, než například kůra nebo štěpka.

Hnědé uhlí

I tento typ mulče je poměrně drahý, ale hezky vypadá. Nabízí neutrální pH a rozkládá se velice pomalu.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-sciolka-pod-rosliny-jaka-wybrac,nId,4914579

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!