Mulčování rajčat se vyplatí. Navrhuje vhodné materiály
Mulčování je skvělým způsobem, jak zužitkovat zbytky ze zahrady a současně vylepšit stav nových rostlin. Pro rajčata se hodí zejména organické druhy mulče, které po rozkladu vyživí půdu. Předtím, než dojde k jejich rozkladu, ale mají mnohé výhody, ze kterých mohou těžit nejenom rajčata. Vrstva mulče zadržuje vlhkost v půdě, takže není potřeba rostlinu tak často zalévat. Vodu přitom propustí dobře. Mulč omezuje růst plevele. Funguje jako dobrý izolátor – v chladu udržuje půdu teplou, v horku zase chladnou. Zamezuje také náhlým změnám teploty půdy. Ovoce, které spadne, není znečištěné půdou, a to ani v případě silného deště.
Mulčování rajčat
Mulčování rajčat má tedy celou spoustu přínosů. Jak se dočtete níže, nemusí vás přitom mulč nic stát. Spoustu druhů mulče máte k dispozici z rostlinných zbytků, které jsou na vaší zahradě. To znamená, že máte možnost prospět zdraví svých rostlin, a přitom vás to bude stát jen něco málo úsilí. Jaké druhy mulče jsou na rajčata vhodné?
Listy
Listy, které na podzim opadaly ze stromů, je dobré uchovat v prodyšném pytli. Na jaře a v létě je totiž můžete využít jako mulč. Listy chrání půdu, když rostliny rostou. Časem se rozpadají, čímž zlepšují strukturu půdy. Důležité je ale to, aby listy byly natrhané na malé kousky – pomoci vám mohou různé drtičky, které nabízí také možnost nasekání listů pro tyto účely. Pokud listy nejsou nasekány, ztrácí veškeré výhody jako mulč. Příliš silná vrstva může zachytit příliš mnoho vlhkosti a přispět tak k hnilobě kořenů.
Sláma
Sláma je lehká a snadno se rozkládá. Tím zlepšuje strukturu půdy. Nepoužívejte ale seno, protože to obsahuje semena plevele. Také s vrstvou slámy bychom to neměli přehnat. Příliš silná vrstva může opět zachycovat vlhkost a přispět k plísním.
Kompost
Pokud máte k dispozici kompost, jedná se o další skvělý druh mulče, který můžete použít. Kompost se používá zapracovaný do půdy jako zdroj živin. Použít jej ale můžete též ve vrstvě kolem základny rostlin. Tak bude plnit funkci mulče. Kompost se s půdou mísí mnohem rychleji, čímž ji ale také rychleji obohacuje. Znamená to, že bude třeba vrstvu kompostu častěji doplňovat.
Posečená tráva
Té budete mít určitě víc než dost. V kompostu by neměla začít převažovat, protože je třeba dodržet poměr hnědé a zelené složky kompostu. Proto vám jistě vzniknou přebytky. Předtím, než trávu použijete jako mulč, je třeba ji vysušit. V případě letního horka to nebude trvat dlouho a již za dva dny od posečení máte k dispozici geniální mulč. Neusušená tráva by mohla vytvořit jednotnou vrstvu na povrchu půdy, čímž sníží pronikání vody a vzduchu. Používejte pouze takovou trávu, která nebyla chemicky ošetřena, protože ji používáte na rostliny, jejíž plody budete konzumovat.
Foto: Pixabay
Mulčovací kůra
Vypadá velmi dobře, ale současně se jedná o nejdražší z mulčů. Častěji se používají do okrasné zahrady. Pokud vám ale nějaká kůra zbyla nebo ji prostě použít chcete i na rajčata, samozřejmě můžete. Dlouho se rozpadá, takže nebude třeba ji příliš často doplňovat. Na druhou stranu ale ani příliš nevyživí půdu. Použít můžete také dřevní štěpku, kterou jste si na podzim připravili z ořezaných větví. Mulč na bázi dřeva ale může změnit složení půdy, takže se vyplatí kupovat speciální kůru, která byla určena k použití jako mulč.
Zdroje:
https://www.tomatobible.com/tomato-plant-mulch/
https://www.ireceptar.cz/zahrada/nenechavejte-pudu-nahou-mulc-v-ni-uchova-vlahu-i-ziviny.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!