Mulčovací kůra k růžím (ne)patří
Krásné růže by chtěl mít u svého domu každý. Tyto romantické květiny vypadají náramně, krásně voní a dotváří dokonalou atmosféru. Jejich pěstování není nijak složité. Jen je zapotřebí vyvarovat se několika záležitostí. Jednou z nich je bezesporu to, jaké prostředí by růže měly mít. Určitě by k nim neměla přijít klasická mulčovací kůra. Proč? Důvodů by se našlo hned několik. My se na tři hlavní podíváme trochu podrobněji.
Rozkládající se látky růžím škodí
Prvním důvodem, proč by neměla být u růží mulčovací kůra, je fakt, že rozkládající se látky růžím zrovna dvakrát nesvědčí.
Menší možnost hygieny
Druhý důvod je vcelku prozaický. Záhon, který je zakrytý kůrou, nedává takové možnosti hygieny. Růže jsou vcelku náchylné k různým onemocněním typu černé skvrnitosti nebo rzi. Zárodky se nacházejí na listech rostlin. Dokážou tady i přezimovat a pak se šíří dál. Na podzim je zapotřebí růže zbavit uschlých listů a odstranit i ty, které se nacházejí v jejich blízkosti. Jestliže je záhon zakrytý mulčovací kůrou, bývá to složitější.
Vrstva kůry se ztrácí
Jinak je třeba jmenovat i ten důvod, že když se k růžím přihrnuje substrát jako zimní ochrana, vrstva kůry se postupně vytrácí, což je škoda.
Mulčovací kůru použít lze, ale…
Jednat by se mělo o mulčovací kůru, která je určena přímo k růžím. Jedná se o velmi drobný mulč, jenž vzniká drcením větších kusů mulčovací kůry. Pokud už použijete klasickou mulčovací kůru, měla by nějakou dobu proschnout, aby se zbavila jakýchkoli zárodků.
Růže: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.