Mulč u ovocných stromů jako nezbytnost
Ovocné stromy v létě trpí stejně jako jiné rostliny nedostatkem vláhy. Jejich zalévání se stalo bohužel smutnou realitou. Jen to ale nemusí stačit. Nesmírně důležité je zachování vlhkosti přímo u samotného stromu. Ten má mělké kořeny, u nichž je nezbytné držet vláhu. Učinit tak můžete velmi jednoduchým způsobem. Stačí vám k tomu mulč vytvořený z posekané trávy. Právě díky němu se vlhkost u stromů dokáže držet delší dobu.
Posekejte a nastelte
Není nic jednoduššího. Prostě nastartujete sekačku, kompletně posekáte celý trávník a máte vyhráno. Jednotlivé kopy trávy budete poctivě vozit ke stromu, kde nakladete silnější vrstvu mulče. Ten bude dokonale držet potřebnou vlhkost. Tráva sice po čase poměrně hodně poschne, nicméně ze spodní části by měla zůstat vlhká. Není od věci ještě před nakladením vrstvy mulče půdu dobře prokypřit, aby nevznikla tuhá krusta.
Foto: Radek Štěpán
Tráva nesmí být postříkaná chemií
V každém případě. Mnohdy se stává, že se na trávu aplikuje dvousložkové hnojivo, které likviduje ostatní rostliny mimo samotné trávy. Takováto směs do mulče z trávy nepatří. Pokud už hnojivo aplikujete, pak počkejte až na následné další sekání. Předejdete tak zbytečným problémům, jež by mohly nastat. Ostatně mnohdy se stává, že se s trávou dostanou do styku domácí zvířata, jimž může konzumace takovéhoto porostu nepříjemně ublížit!
Foto: Radek Štěpán
Vlhkost se udrží, ale…
Mulč je sice schopen udržet dostatek vlhkosti, nicméně nepočítejte s tím, že se obejdete bez zalévání. Ovocné stromy nesoucí plody prostě vodu vyžadují, a to v nemalém množství. Pokud ji dostanou, plody si s největší pravděpodobností dokážou udržet. Zalévat by se stromy měly ideálně dešťovou vodou, a to večer, případně ráno. Rozhodně se tak vyplatí udělat větší rezervoár vody na zalévání. Velmi oblíbené jsou plastové tisícilitrové barely.Foto: Radek Štěpán
Náhledové foto: Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.