Muďoul, stromek se skvělým exotickým ovocem
Pokud hledáte stromek, který se v Evropě vysazuje minimálně, pak zcela jistě narazíte na muďoul trojlaločný. Asimina triloba se řadí do čeledi láhevníkovitých. Středoevropské klima těmto stromům příliš nesedí. Ve venkovních podmínkách v podstatě nerostou. V našich zahradách se také jedná o velmi vzácné hosty. Tradičně se komerčně pěstují ve Spojených státech amerických. Jinak muďoul najdeme například v Itálii. U nás v obchodě prakticky nemáte šanci jak plody, tak i samotnou rostlinu zakoupit.
Výsadba muďoulu trojlaločného
Co se týká odrůdy, nejčastěji je k dispozici kultivar nazvaný Sunflower. Lze sehnat i levnější sazenice mající semenný charakter. Počítejte ale s tím, že tyto neroubované semenáče budou kvést poněkud později. Hodně důležitá je při sázení opatrnost. I malinkaté poškození hlavního kůlového kořene může vést k jeho úplnému úhynu. Optimální je zakoupit naroubované sazenice v nádobě. Sázet je třeba na počátku jara. Ideální je přesazení přímo na stanoviště, kde muďoul dlouhodobě poroste.
Kde pěstovat muďoul trojlaločný?
Optimální je dobrý růst muďoulu polostín. I proto se přirozeně nacházejí v řídce rostlých lesích a hájích. Ostré sluneční paprsky poškozují hlavně u mladých rostlin listy. U starších stromů slunce nijak nevadí. Plody jsou chráněny poměrně velkými listy. Důležitá je pro tuto dřevinu půda překypující živinami. Neměla by vysychat. Muďoul si mnohdy poradí v i prostředí, kde je poněkud těžší půda. pH půdy by mělo být mírně kyselé. Minimální spon by měl činit 2,5×2,5 m.
Nezbytné opylení květů
Oboupohlavní květy se začnou na naroubovaných stromech objevovat za nějaké 3 až 4 roky. V domovině muďoul bez problémů opyluje hmyz. Jde o specifický druh much. U nás je zapotřebí vzít štěteček a opylit bliznu v momentu, kdy je lepkavá a lesklá. Poznávacím znakem je i změna její barvy ze zelené na fialovou. Květy se objevují už od poloviny dubna. Plody musí dozrát před příchodem mrazů, prvních zralých se dočkáme zpravidla v polovině září.
Skvělé sladké plody
Plody se podobají zelenožlutému mangu. Hmotnost těchto plodů se pohybuje mezi 20 až 500 gramy. Plody jsou také silně aromatické, což každému není po chuti. Ke sklizni se přistupuje v době měknutí plodů. Skladují se v chladnějším prostředí, moc toho ale nevydrží. Před konzumací je třeba vyjmout pecku.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.