Muchovník: Pěstování v několika krocích

Muchovník

Jedním z poměrně známých keřů, které zdobí mnohé sady a zahrady, je bezesporu muchovník. Tento keř dorůstající se úctyhodné výšky až 2 metrů kvete v průběhu května, je samosprašný s plody se setkáme v průběhu podzimních měsíců. Jedná se o malvice, které vypadají jako malé černé kuličky a obsahují spousty vynikající šťávy. Strom mající za sebou již několikaletou historii dokáže každým rokem plodit až 12 kg úrody, což je velmi solidní množství. Plody obsahují hodně vitamínu C a dají se použít na nejrůznější účely.  Likéry, marmelády, víno a další dobroty si můžete dopřát i vy.

Základy pěstování muchovníku

Pěstování muchovníku není nijak náročné. Sazeničku stačí dát pouze do jámy o hloubce a šířce půl metru. Kořeny se rozprostřou dokonale po celé jámě a zasypou kvalitní hlínou. Následně vše efektivně upěchujete a není od věci podklad obohatit o nějaké to granulované hnojivo. Jen do půdy těsně před výsadbou nepřidávejte rašelinu, růstu by nepomohla. Na místě může muchovník zůstat klidně i po dobu 40 let, což je úctyhodný věk. Živiny si je schopen brát až z dalekého půdního okolí. I přesto byste jej měli zalévat. Zaslouží si i řez stejného charakteru jako rybíz.

Zdraví u vás na zahradě

Muchovník se řadí mezi rostliny, které dávají skutečně zdravé plody. Výborný je především čaj, který má účinky při střevních obtížích. Ne nadarmo se používá v případě potřeby očisty celého organismu od nežádoucích toxických látek. Obsahuje velké množství vitamínů B12 a C. Zapomenout nelze ani na antokyanovou barvu a minerální látky. Mnohdy bývá muchovník ordinován i jako doplněk stravy při onemocněních onkologického charakteru.

Výborné muchovníkové víno

Budeme potřebovat:

  • 120 ml šťávy z červeného rybízu,
  • 250 ml šťávy muchovníku,
  • 500 ml čisté vody,
  • 1 balíček kvasinek,
  • 1 balíček živné soli,
  • 200 g cukru krystal.

Postup

Postup je velmi jednoduchý, jelikož všechny ingredience smícháme dohromady a necháme ve velké lahvi kvasit. Proběhne bouřlivé kvašení a následně můžete nalít nápoj do lahví, kde jej zazátkujeme. Uskladnit jej musíme v chladnu a temnu.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.