Muchomůrka růžovka: Neprávem opomíjený klenot našich lesů
Hlavní houbová sezona se nám poněkud opozdila, nicméně nyní je už v plném proudu a začínají růst všechny nejznámější houby. Právě proto se v našem magazínu budeme věnovat i jim. Jednou z nejhojněji rostoucích hub je bezesporu muchomůrka růžovka. Spousta lidí jde do lesa přesto vyloženě pro hřiby a vůbec i jí nevšímá. Vše je dáno jednak jejím vzhledem a jednak nízkou houbovou gramotností mnohých sběratelů. Je to velká škoda, protože muchomůrka růžovka patří mezi jedny z nejlepších hub, které v našich lesích vůbec rostou. My se v následujících řádcích zaměříme především na její charakteristické znaky, případnou záměnu a samozřejmě na její užitné vlastnosti.
Jak vypadá muchomůrka růžovka?
Muchomůrka růžovka je mnohdy označována lidově jako masák, a to především z toho důvodu, že jde často o opravdu masivní houby, která se v mladším stádiu vyznačuje silnější nohou i kloboukem. Ten dosahuje v průměru od 5 do 20 cm. Zpočátku je kulovitý a následně se klene a vytvoří plochý deštník. Povrch klobouku pokrývají kousky plachetky s tím, že je bílý až růžový. Starší masáci jsou zbarvení spíše dohněda. Budete-li chtít sloupnout pokožku klobouku, nejspíše se vám to podaří. Tedea předpokladu, že nebude velké sucho. Muchomůrka je typická také hustými volnými lupeny bílé barvy. Třeň houby bývá vysoká cca do 20 cm. Bývá hladký, dužnina má bílou barvu, nicméně může ji měnit. Chuť houby je lehce nasládlá, přičemž vůně není nijak extra výrazná.
Hlavní určovací znaky muchomůrky růžovky
Nejznámějších určovacích znaků je hned několik. Podívejme se na ně podrobněji.
Rýhovaný prstenec
Asi nejsignifikantnějším znakem je bezesporu prstenec nacházející se přibližně ve dvou třetinách třeně. Charakteristický je poměrně výrazným rýhováním, díky němuž si tuto houby nemáte šanci splést s nějakými jinými.
Absence kalichu smrti
Drtivá většina muchomůrkovitých hub vyrůstá z takzvaného kalichu smrti. U muchomůrky růžovky ho nenajdeme.
Typické růžovění
Spousta plodnic růžoví. S tím se u jiných hub fakticky nesetkáme. Nejvíce růžoví ve spodní části a také na klobouku.
Najít nečervavou růžovku je umění
S maximálním růžověním souvisí i to, že jsou růžovky červivé. Prakticky vždycky mají třeň ve spodní části červivý. Do klobouku se ale už červi nedostanou.
S čím lze růžovku zaměnit?
Pokud se budete držet předchozích znaků, pak nemáte šanci posbírat jinou houbu! Tradičně se ale stává, že si lidé mohou zaměnit růžovku s muchomůrkou šedivkou. Ta ale v žádném případě nerůžoví. Pokud k záměně dojde, nepřichází otrava, protože šedivka po převaření jedovatá není. Podobná je do určité míry i muchomůrka panterová. Rostě ovšem z kalichu smrti a podobná růžovce příliš není.
Kdy a kde muchomůrka růžovka roste?
Setkat se s touto houbou lze od června až do listopadu. Roste fakticky ve všech typech lesů. Pokud je sucho, roste pouze ojediněle, v momentu vyšší míry vláhy už budete nacházet doslova ostrůvky růžovek.
Využití muchomůrky růžovky
Je skutečně všestranné. Hodí se jak na smaženici, tak i pro zavařování, případně pro smažení jako řízek. Chuťově se jedná o naprosto skvělou houbu s jedinečnou chutí. Důkazem je i fakt, že před několika lety vyhrála v anketě mykologů týkající se nejlepší jedlé houby. Dokonce v ní předčila také hřib dubový, který je jinak považovaný tradičně za nejlepší houbu.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.