Muchomůrka červená: Kráska opíjející veverky
Víte, jakou houbu znají téměř všichni včetně malých dětí? Jasně, jednoznačně muchomůrku červenou. Ta bývá spolu s klasickým hřibem smrkovým nebo dubovým vyobrazována již v leporelech. Aby ne. Jedná se o pozoruhodnou houbu, která je známá už spousty let. Samozřejmě se řadí k jedovatým houbám pro konzumaci se nesbírá. Vyrábět se z ní mohou maximálně různá mazání a tinktury. My se v následujících řádcích nebudeme věnovat tomu, jak tato houba vypadá a do jaké míry je jedovatá. Zaměříme se spíše na zajímavosti, jež okolo lesní krásky s červeným kloboukem a bílými pihami kolují.
Známé halucinogenní účinky
O faktu, že má muchomůrka červená halucinogenní účinky, se v Evropě ví již od roku 1730. právě tehdy ji popsal Švéd Strahlenberg. Zmiňoval se o ní v souvislosti se sibiřským šamanismem. Ostatně ještě ve 20. století se tato houba na Kamčatce běžně využívala. Má totiž nepochybný stimulující a psychotropní efekt. Domorodci po užití malého množství houby upadali do stavu opojení a věnovali se svým rituálům.
Muchomůrka červená: Zdroj obrázku Pixabay.com
Příběhy o opilých veverkách
Ani ty nejsou žádnou výjimkou. Myslivecké historky o tom, že veverky okusují muchomůrky, zřejmě nejsou vymyšlené. Samozřejmě jim pak houby navozují ony zmiňované stavy. Ze zvířecí říše si na muchomůrkách červených dokážou údajně pochutnávat i sobi.
Muchomůrka červená: Zdroj obrázku Pixabay.com
Povzbuzení milostné vášně určitě nezkoušejte
Dle některých vyprávění se ve středověku kousíček muchomůrky červené uloupl do nápoje lásky, který se pil na svatební hostině. měla se tak povzbudit milostná vášeň. Podle všeho ale nemohlo být milencům, potažmo manželům po požití muchomůrky zrovna dvakrát dobře.
Muchomůrka červená: Zdroj obrázku Pixabay.com
Dříve hubila mouchy
Ostatně i proto se jmenuje muchomůrka. Klobouky houby se namáčely do oslazeného mléka, a ještě posypávaly cukrem. Mouchy přiletěly, daly si dobrotu a následně je nebylo až tak složité omámené zlikvidovat. Dnes už naštěstí máme účinné mucholapky a různé jiné prostředky proti tomuto dotěrnému hmyzu.
Součást lidového léčitelství
také v této oblasti měly muchomůrky červené své místo. údajně pomáhaly proti střevním křečím a při revmatismu či epileptických stavech. I dnes najde své místo v homeopatii, případně při výrobě různých léčiv souvisejících s Parkinsonovou chorobou a nervovou labilitou. Tak jako tak se rozhodně nepokoušejte tuto houbu konzumovat.
Muchomůrka červená: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.