Mučenka a její pěstování

Přestože je mučenka exotická popínavá rostlina, dá se pěstovat i u nás. V bytě můžete pěstovat několik druhů. Tato rostlinka má nejen krásné květy, ale i sladké plody. Mezi známé druhy patří mučenka jedlá, latinsky Maracuja, jejíž plody se dají i konzumovat. Passiflora incarnata, česky mučenka pletní má zase využití v medicíně. Pokud vás tato rostlina zaujala, pojďte si přečíst, jak na její pěstování.

Mučenka

Mučenka vyžaduje středně lehký substrát, který je určen pro pokojové rostliny. Pro pěstování si musíte připravit také nějakou konstrukci, která bude rostlinu, jakmile vyroste, podepírat. Šlahouny mučenky mohou dorůst i do výšky 2 m. Popínavé liány mučenky můžete poté omotat například do kruhu, nebo jinak naaranžovat. Rostlinka má ráda slunce, proto ji umístěte na slunné stanoviště, ideální je parapet okna. V létě ji klidně můžete přemístit ven na slunce.

Mučenka – pěstování

Semínka mučenky je třeba před výsevem namočit, a to alespoň na 48 hodin do teplé vody. Semínka vám nabobtnají. Nabobtnaná semínka poté vysejte  do hloubky asi půl centimetru. Pro výsev použijte již zmiňovaný substrát, nebo rašelinové tablety. Květináč s vysetými semínky postavte do místnosti s pokojovou teplotou, tedy kolem 22 – 26°C. Při pěstování mučenky je důležitá zálivka. Ta musí být pravidelná a v době růstu je nutná denně. Dávejte si ale pozor na přemokření, protože by mohlo dojít k zahnívání kořenů. Pokud ale zapomenete mučenku zalít, uschne. Má ráda i pravidelné rosení. Při pěstování mučenky je důležité také hnojení. Použijte hnojivo pro pokojové rostliny. Přehnojíte-li mučenku, bude vám sice hojně růst a zelenat se, ale na květy budete čekat marně.

Jak přezimovat mučenku

Podzim je čas, kdy byste měli začít chystat mučenku k přezimování, i když některé druhy snesou i mráz až do -8°C. V této době by mučenka měla zastavit svůj růst. Umístěte ji do místnosti, kde bude teplota okolo 7 až 15°C. Bude-li teplota nižší, může to mít za následek opadávání listů. Rostlinku k přezimování musíte připravit. Odřežte veškerý kořenový systém, který je mimo základní kořenový bal. Zkraťte nadzemní část na výšku asi 30 cm. Zalévejte podle množství denního světla. Opět platí, že rostlina by neměla být ani přelitá, ale neměla by ani vyschnout.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.