Mšice na rajčatech: přinášíme tipy, jak se jich zbavit

Mšice

Mšice jsou velmi známými škůdci. Jsou drobní a živí se šťávou z rostlin. Vylučují sladkou kapalinu, kterou mají rádi mravenci. Ti se pak o mšice starají a chrání je před různými nebezpečími. Pokud se mšice objeví na vašich rajčatech, budete hledat takové metody, které jsou bez chemie. Rajčata totiž budete jíst a netoužíte po tom, aby byla plná nežádoucích látek. Mšice nacházíme především na stoncích a spodních stranách listů.

Mšice na rostlinách

Mšice můžete najít na různých rostlinách. Pokud jsou v malém množství, není příliš obtížné se jich zbavit. Problémem je ale to, že se poměrně rychle rozmnožují. Pokud je neodhalíte včas, můžete mít velký problém. Mšice velmi rychle rostou – dospělými jsou již za 3 týdny. A k tomu potřebují také spoustu potravy. To je také důvod, proč jsou pro rostliny tak škodlivé. Kromě toho pomáhají šířit choroby napříč celou zahradou.

Mšice

Foto: Pixabay

Mšice na rajčatech

Napadené rostliny rajčat můžeme poznat tak, že listy bez příčiny žloutnou a deformují se. Časem uschnou a opadnou. To přispívá k zakrnělému růstu rostliny. Úroda rajčat je snížená, je možné najít také silně deformované plody. Pokud je mšicí málo, můžete je odstranit ručním sběrem. Snadno je rozdrtíte mezi prsty. Nechcete-li ale na mšice sahat, použijte hadřík, který namočíte do mýdlové vody. Potřete jím mšice na rostlině. Mýdlovou vodu je možné nalít také do láhve s rozprašovačem a tento roztok nastříkat na postižené místo.

Oleje jsou vaším přítelem

V případě většího množství mšic je třeba použít silnější prostředek. Vhodný je neem oil, který se hodí v boji proti různým škůdcům. Je organický a nepoškodí rajčata. Jednu lžíci oleje zřeďte asi 500 ml vody. Nastříkejte jednou za týden na celou rostlinu. Zaměřte se i na spodní stranu listů. Neaplikujeme je v extrémních horkách nebo v nejteplejších částech dne: mohlo by dojít k popálení listů.

Alkohol také pomůže

Smíchejte etanol a vodu ve stejném poměru. Pro ještě větší sílu přidejte i lžíci mýdla. Používáme jej stejným způsobem jako oleje. Použít můžete také žluté lepivé pásky (pozor, aby jejich reflexní povrch neodrážel světlo tak, že způsobí popálení rostliny) nebo lepidla, která se dají aplikovat na stonky (či kmeny v případě stromů) rostlin.

Příroda si pomůže sama…

… stačí, když jí trochu pomůžeme. Všichni například víme, že přirozeným nepřítelem mšicí je beruška (slunéčko sedmitečné). Tento užitečný hmyz můžete přilákat tak, že na své zahradě začnete pěstovat měsíček lékařský, šantu kočičí nebo sedmikrásky. Měsíček také odpuzuje mšice svou vůní. Stejný efekt má i pažitka. Naopak lichořeřišnici mšice milují, takže je můžete odlákat na ni.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/aphids-on-tomato-plants/

https://okolobytu.cz/clanky/objevili-jste-msice-na-rajcatech-a-dalsich-rostlinach-na-balkone-znicite-je-i-bez-chemie/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!