Mrtvá orchidej: poznáte ji podle suchého oddenku či listů

Orchidej

Orchidej poskytuje obrovské množství květů po dlouhou dobu, a tak není divu, že ji to vyčerpá. To je důvodem, proč pak musí tak dlouho odpočívat. Spousta lidí se pak ptá, jestli jejich orchidej ještě vůbec vykvete nebo už je lepší ji vyhodit. Pokud vyhodnotíte včas, že orchidej odumírá, máte ještě šanci na její záchranu. Proto se vyplatí poznat znaky odumírající orchideje.

Orchidej pouze odpočívá

Vegetativní stav, tedy období, kdy rostlina odpočívá a neprodukuje další růst, je součástí jejího životního cyklu. Někdy nám to může připadat jako věčnost (trvá to i několik měsíců). Pokud ale orchidej neprodukuje růst delší dobu, můžete se začít ptát, jestli už neumírá nebo dokonce už není mrtvá. Toto můžete rozeznat s pomocí spolehlivých znaků.

Orchidej
Foto: Unsplash

Zkontrolujte, jak vypadají kořeny

Zdravé kořeny jsou pěkně buclaté, svěže zelené a pevné. Právě na kořenech můžete vidět, jaký je celkový stav vaší orchideje. Pokud jsou vrásčité, pak jste pravděpodobně málo zalévali. Kašovité a měkké kořeny zase znamenají nadměrnou zálivku (a jsou nejčastější příčinou toho, proč orchideje o kořeny přišla). A nejenom problémy se zálivkou mohou být důvodem toho, že kořenová část orchidejí postupně odchází. Chybějící kořeny znamenají, že orchidej odumírá.

  • Jak to vyřešit? Začněte odstraněním odumřelých kořenů. Orchidej vytáhněte ze substrátu, odstraňte odumřelé kořeny. Přes noc ji nechte zaschnout a druhý den dejte do sklenice s vodou tak, aby se kořen (pokud nějaký zbyl) jen lehce dotýkal hladiny vody. To znamená, že kořen není ponořený ve vodě. Za několik týdnů by měly začít růst nové kořeny (vodu často vyměňujte).

Orchidej hnije ve střední části

Na vině je opět nadbytečná zálivka, nebo ta, která je vedena nesprávně. Orchideje bychom neměli zalévat do středu listů, protože tak vzniká hniloba její centrální části. To má za následek žloutnoucí až černající listy. Tento problém má složité řešení, protože hniloba se ráda šíří. Naučte se proto rostlinu správně zalévat (namáčením v nádobě s vodou nebo kostkami ledu).

  • Pokud jste si všimli, že orchidej zahnívá, vězte, že s nápravou to není moc jednoduché. Můžete se o to ale pokusit. Prvním krokem je vyjmutí orchideje ze stávajícího substrátu. Nechte ji proschnout a pak ji přesaďte do nového substrátu. Se zálivkou počkejte.

Oddenek je suchý a nažloutlý

Oddenek je ta část orchideje, kde se kořeny spojují s nadzemní části. Zde se nacházejí pupeny, díky kterým může rostlina opět vyklíčit. Pokud ale najdete oddenek suchý a žlutý, je to známka toho, že orchidej už je mrtvá. Správně by měla mít zelenou barvu. V případě, že nevidíte ani malou zelenou část, orchideji už není pomoci.

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/4-signs-your-phalaenopsis-orchid-is-dead

https://www.jardineriaon.com/cs/jak-zjistit%2C-zda-je-moje-orchidej-mrtv%C3%A1.html

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!