Mouka v zahradě: zkuste ji použít i jako hnojivo, je to prospěšné

Mouka

Pokud nemáte bezlepkovou dietu, pak se mouka pravděpodobně nachází i ve vaší spižírně. V kuchyni se jedná o jednu z nejpoužívanějších surovin. Věděli jste ale, že své využití může mít i v zahradě? Poslouží například jako dobré hnojivo. Navíc může odradit i nějaké škůdce, jako jsou kobylky a jiný hmyz, který by si jinak na vaší rostlině rád pochutnal. Mouka totiž ovlivňuje trávicí trakt menšího hmyzu, jako jsou mšice a komáři, zatímco její lepkavost ucpává jejich žvýkací ústrojí.

Co může nabídnout mouka rostlinám?

V první řadě je třeba říci, že mouku používáme do půdy – nikoli na listy rostliny. To by jí totiž mohlo uškodit. Mouka je zdrojem dusíku v půdě, ale uvědomte si, že příliš mnoho dusíku je pro rostliny toxické. Takže s množstvím mouky to rozhodně nepřehánějte. Asi víte, co udělá mouka, když se smíchá s vodou. Proto ji na půdu sypeme v opravdu jemné vrstvě – ze které se ani po dešti či zálivce nestane těstíčko.

Mouka
Foto: Unsplash

Co obsahuje mouka?

Živiny jsou podobné, jako když použijete jako hnojivo banánové slupky nebo třeba rýžovou vodu:

  • Draslík, který reguluje fotosyntézu a je důležitý pro distribuci vody a živin v rostlině.
  • Hořčík, který podporuje fotosyntézu a zelené listy.
  • Mangan, který podporuje růst kořenů a dodává odolnost vůči patogenům. Důležitý je i pro fotosyntézu.
  • Sodík, pomáhá při metabolismu a syntéze chlorofylu.
  • Vápník, poskytuje strukturální podporu buněčným stěnám.
  • Železo, je důležité pro syntézu chlorofylu a zelených listů.
  • Bílkoviny, které hrají enzymatické, strukturální a funkční role.

Jak použít mouku na mšice?

Mouka, kterou nasypete na mšice, má působit hned dvojím způsobem. Za prvé ucpává mšice zevnitř, když ji pozřou. Za druhé se míchá se šťávou, kterou mšice vylučují, a tím jim v tomto procesu brání. Abyste mouku bezpečně použili na mšice, vezměte hrnek mouky a nasypte ji do malého sáčku. Rožek sáčku odstřihněte tak, aby se mouka sypala jen pomalu. Takto můžete snadno namířit na škůdce, aniž byste příliš posypali rostlinu. Používejte brzy ráno.

Jak použít mouku na kobylky?

Kobylky musí sníst každý den tolik rostlin, kolik samy váží. Upřednostňují mladý zelený růst zeleninových rostlin, ale také mladé trávy a jednoleté květiny. Ty můžete poprášit tenkou vrstvou mouky. Jak se kobylka pustí do konzumace rostlin, sní i mouku, která jí zalepí tlamu.

Je mouka vhodná i na komáry?

Komáři obvykle létají ve skupinách. Abyste se jich zbavili, naplňte slánku do poloviny moukou. Pokud zpozorujete skupinu komárů, můžete ji poprášit moukou, což je zahubí.

Hodí se mouka do kompostu?

Mouku lze kompostovat, rozkládá se po 4 až 6 měsících. Pro urychlení procesu je dobré smíchat ji s ovocnými či zeleninovými slupkami.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/using-flour-on-plants/

https://www.growveg.co.uk/guides/using-flour-in-the-garden/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!