Moruše si můžete vypěstovat i na své zahradě
Když jsou moruše zralé, svým tvarem i barvou připomínají ostružiny. Zralé ovoce moruše má tmavě červenou až černou barvu (i když existují také bílé moruše) a je tvořené uskupením menších bobulí. Avšak jejich bobulky jsou o něco menší než u ostružin. Stromy, na kterých tyto bobule rostou, se nazývají morušovníky. Tyto stromy sice pocházejí z Asie, ale u nás už zdomácněly – pěstují se zde několik staletí. Některé stromy mohou dosáhnout úctyhodného stáří – klidně i dvě stě let.
Morušovník potřebuje dostatek místa
Morušovníky jsou poměrně rozložité a velké stromy. Ty nejstarší z nich mohou dorůstat do výšky 15 až 18 metrů. Proto jej pěstujte jenom na dostatečně velkých zahradách. Moruše, které dozrávají na těchto stromech, mohou být černé, červené nebo také bílé – v závislosti na odrůdě vašeho stromku. Při zpracování o nich přemýšlejte jako o malinách nebo ostružinách, můžete je použít jako alternativu tohoto oblíbeného ovoce.
Moruše: Foto Pixabay
Výběr stanoviště
Morušovníky milují teplá stanoviště: vyberte pro ně místo slunné, kde je půda prohřátá a dostatečně propustná. Mokrá a těžká půda pro ně není rozhodně vhodná, stejně tak chladná půda může být pro tento strom fatální. Zvolíte-li správné stanoviště s dostatečně bohatou půdou, morušovník si časem vystačí sám. Kořeny zasahují velmi hluboko do půdy a přijímají živiny odtud.
Kdy sázet morušovník?
Morušovník sázíme jako všechny ostatní ovocné stromky: na jaře nebo na podzim. K tomuto účelu si připravíme dostatečně hlubokou jámu, aby pojala veškeré kořeny stromky. Před zasazením je vhodné kořeny morušovníku namočit na několik hodin ve vodě. Poté jej dejte do jámy a dobře zahrňte zeminou. Je potřeba, abyste stromek zasadili rovně – při zahazování zeminou proto čas od času ustupte a zkontrolujte, zda je strom rovný.
Opěrný kůl pro mladý stromek
Při zasazení je vhodné do vhloubené jámy zatlouct opěrný kůl a teprve poté k němu přidat stromek. Ten jej ochrání před případným větrem a navíc vám může pomoci při zasypávání jámy – pokud totiž zatlučete rovně kůl, už nemusíte kontrolovat, zda je strom rovně – jednoduše půjde kolem kůlu. Po zasypání jámy stromek ke kůlu připevněte.
Sklízení
První plody se urodí za tři až čtyři roky. Opravdu velké sklizně se ale dočkáte po osmi letech od výsadby. Sklizeň se provádí tak, že pod strom natáhnete fólii a plody na ni setřesete. Plody ale dozrávají postupně, takže tento postup bude potřeba opakovat. Sklizené ovoce nevydrží příliš dlouho, takže jej zpracujte co nejrychleji.
Moruše: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!