Momordika neboli hořká okurka: Jak na pěstování a zpracování v kuchyni
Zelenina, která se pyšní řadou různých názvů. Rozhodně zajímavý je i arabský název znamenající smrt rostlin, neboť rostliny rostoucí v jejím okolí, hynou. Láká vás pěstování? Pokud máte skleník, tak vám poradíme, jak na to.
Rostlina s mnoha zajímavými jmény
Momordika je také nazývána jako „hořká okurka“, její anglický název zase zní Bitter Apple, což znamená hořké jablko. Pozoruhodný je i arabský název, znamenající v překladu „smrt rostlin“, jak je výše uvedeno, je to z důvodu úhynu rostlin rostoucích v jejím okolí. Jinak momordika znamená v latině kousavý, štiplavý, což se vztahuje na ostře hořkou chuť dužniny plodů. V Indii je rostlina známá pod názvem karavela.
Rostlina s pukajícími plody
Nejen množství různých názvů činí rostlinu zajímavou, ale také samotný její vzhled. Patří do čeledi tykvovitých a dorůstá do výšky až 2 metrů. Plody jsou dlouhé 5 až 25 cm, mají vřetenovitý tvar. Na povrchu jsou zvrásněné. Plody jsou rozděleny do komor. V době zralosti jsou žluté. Semena hnědé či šedé barvy o velikosti okolo 15 mm jsou uložena v červené dužnině plodu. Po dozrání plod náhle puká do tvaru chlopní a objeví se dužnina s velkými semeny. Tento okamžik je jedinečný, ale tak rychlý, že i pro zkušeného fotografa bývá složité tuto fázi zachytit.
Pěstování ve skleníku
Rostlina miluje tropické podmínky. Potřebuje dostatek závlahy. Nejlépe se jí bude dařit ve skleníku. Nezralé plody se sklízí zpravidla za 2 měsíce po výsevu. Chlazené vydrží až 3 týdny, nechlazené jen pár dnů. Plody jsou sice hořké, ale jakmile si na ně zvyknete, tak i navzdory tomu mají mimořádně svěží a příjemnou chuť. V nezralém stavu mají zelenou barvu a chutnají jako tužší křupavá okurka. Ve zralém stavu však hořkost takřka zmizí, slupka žloutne a má moučnatou konzistenci s melounovou chutí. Dřeň obsahující semena se zbarví vínově, stává se želatinovitá a získává příjemně sladkou chuť.
Momordika foto: autor Sengai Podhuvan
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bitter_gourd_India.jpg
Jak lze využít momordiku v kuchyni
Mladé plody se upravují jako zeleninová příloha k masným pokrmům. Pro odstranění hořké chuti je třeba máčet ve slané vodě. Po takové úpravě je lze vařit či dusit. Je možné je naložit i nakyselo. Využít momordiku můžete do polévek, omáček, ale také je skvělou ingrediencí do asijských pokrmů.
Plody můžete nakrájet na hranolky nebo plátky a osmažit je, získáte chutné chipsy. Momordika může posloužit i jako zajímavá náhrada tykve či brambor. Konzumovat lze ovšem nejen plody, ale také i listy a květy.
Zdroj: ireceptar.cz, kupi.cz
Náhledové foto: autor David.Monniaux
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Momordica_charantia_dsc07812.jpg