Mochyně peruánská: Sklizeň se vyplatí řešit postupně, zralost poznáte jednoduše
Mochyně peruánská patří mezi velmi oblíbené rostliny, které lze bez problémů pěstovat i v našich podmínkách. Rozhodně nejde o nic složitého, co by člověku zabíralo moře času. Mochyně peruánská je řazena do čeledi lilkovitých. Tím pádem má blízko například k lilku nebo k bramborám, ač svým tvarem ani vzrůstem zmíněné rostliny nepřipomíná. Vynikající je u ní fakt, že také netrpí na stejné nebo podobné choroby. Mandelinky ji také zrovna dvakrát nemusejí.
Nenáročné pěstování mochyně. Roste skoro všude
Výhodou pěstování okrasné mochyně nebo mochyně peruánské je bezesporu fakt, že vyroste prakticky kdekoli. Najdeme ji jak na lehkých, tak i v těžkých nebo kyselých podkladech. Bez potíží roste jak na slunci, tak i v polostínu. Hnojení v podstatě nepotřebuje, vyplatí se ji jen čas od času zalít.
Mochyně peruánská: Foto Radek Štěpán
Základy pěstování mochyně peruánské
Předpěstování je třeba řešit zhruba v únoru. Poté, co vyrostou pravé lístky, rostliny se přepikýrují. Výsadba sazenic je optimální přibližně na konci května, kdy už nehrozí mrazíky. Ty by rostlinu zlikvidovaly. Množit lze rostliny také skrze odkopky. Provést tento úkon se vyplatí na jaře.
Plod mochyně peruánské: Foto Radek Štěpán
Kdy vyžaduje mochyně peruánská sklizeň?
Mochyně se pěstuje jak pro okrasu, tak i pro drobné kuličky, které se nacházejí v lampióncích. Ony lampiónky mají u mochyně peruánské nejprve zelenou barvu a postupně se mění ve žlutou. Když se tak stane, zežloutne i ona malá bobulka uvnitř. Pak se pochopitelně dá teprve konzumovat a vyznačuje se poměrně lahodnou sladkokyselou chutí. Sklízení je velmi jednoduché. Prostě utrhnete onen lampiónek. Často to jde ideálně pouze jedním směrem. Následně už vyjmete zmíněný plod.
Zdroje info: Autor, ireceptar.cz, zahradkarskaporadna.cz
Mochyně peruánská: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.