Mochyně peruánská: Pěstování se vyplatí, plodí až do listopadu

Mochyně peruánská

Složení rostlin na zahrádce se do jisté míry mění. Na mnohých záhonech nebo v sadech se setkáváme s plodinami, jež pro naše podnebí nebyly nikdy typické. Přesto se jim skvěle daří. Klasickým příkladem může být třeba mochyně peruánská. Physalis peruviana se vyznačuje především skvělými plody a také elegantním vzhledem. Lampionky dokážou nadělat poměrně velkou parádu. Plodí až do listopadu. Ostatně sklízeli jsme nyní. Na fotografie se můžete podívat sami v článku.

Třešeň Inků z Mysu Dobré naděje

Název je vcelku logický stejně jako označení zlatá bobule. S mochyní peruánskou se nejčastěji setkáme právě v Jižní Americe. Typická je pro Bolívii, Kolumbii nebo Peru či Venezuelu. Jinak ale roste i v mnohých částech Evropy a Asie. U nás se jí daří skvěle, a to bez skleníku. Roste pohodlně i venku. My jsme měli opravdu solidní keř se spoustou plodů.

Mochyně peruánskáRostlina mochyně peruánské: Foto Radek Štěpán

Naprosto nenáročné pěstování mochyně peruánské

Jednoletá letnička nevyžadující takřka žádnou péči. I takto je možné mochyni peruánskou charakterizovat. V domovských zemích dokáže dosáhnout keřík klidně i dvoumetrové výšky. Ten náš je o nějaký půlmetr nižší, ale hodně rozvětvený. Typický je žlutými kvítky, které se postupně mění v lampionky, jejichž součástí je žlutá až světle hnědá bobule. Tedy za zralá, nezralá má zelenou barvu. Na ty pozor, mohou být toxické.Ideální je na jaře pořídit sazenice mochyně peruánské a zasadit je, když nehrozí mrazíky. Mochyně miluje teplotu kolem 16 až 25°C. Sem tam je dobré ji zalít, jinak se nemusíte starat. Rostlinu můžete zaštipovat podobně jako rajčata. My jsme tak nečinili, ale úroda stále za to.

Mochyně peruánskáKvět mochyně peruánské: Foto Radek Štěpán

Mochyně peruánskáPlody mochyně peruánské: Foto Radek Štěpán

Mochyně peruánská

Zelená bobule mochyně peruánské: Foto Radek Štěpán

Multifunkční využití plodů

Vynikající jsou na přímou spotřebu. Připomínají jakýsi nakyslý ananas v kombinaci s jahodami a jinými plody. Chuť mochyně peruánské je zkrátka zcela specifická. Jinak se dají bobule využít jako vynikající dekorace na sladkosti. Uvařit se z nich dá také vynikající čaj. Své místo si najdou také v jogurtech a mléčných koktejlech. Ideální je to, že sklízíte v podstatě celé léto a i nyní na podzim až do mrazů.

Mochyně peruánská

Zralá bobule mochyně peruánské: Foto Radek Štěpán

Zdroje info: Autor, https://prima-receptar.cz/mochyne/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/mochyne-pestovani-30000531.html

Zralá bobule mochyně peruánské: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.