Množení rybízu pomocí plastového kelímku přímo na větvi: Zvládne to každý a takto zapěstované řízky rostou mnohem rychleji

Rybíz

Množení rybízu pomocí plastového kelímku přímo na větvi: Zvládne to každý a takto zapěstované řízky rostou mnohem rychleji. Tato technika využívá přirozené růstové tendence rostliny a podporuje vývoj kořenů přesně tam, kde to nejvíc potřebujete. Vzniklý zakořeněný řízek pak lze oddělit od mateřské rostliny a pěstovat samostatně.

Výhody množení v plastovém kelímku

Na rozdíl od jiných metod množení, jako jsou stonkové řízky, nabízí množení rybízu pomocí plastového kelímku vysokou úspěšnost při vytváření nových rostlin. Tato technika využívá vrozených růstových zákonitostí rostliny a stimuluje vývoj kořenů ve strategické části větve – jinými slovy, mladá rostlinka vznikne přesně tam, kde to bude pro její další vývoj optimální. Jakmile řízek zakoření, lze jej oddělit od mateřské rostliny a pěstovat jako samostatného jedince.

Základní informace pro začátek

Chcete-li se vydat na cestu rozmnožování rybízu pomocí plastového kelímku, shromážděte následující materiály:

  • Zdravý a dobře rostlý keř rybízu.
  • Plastový kelímek o objemu přibližně 200 ml.
  • Nůžky nebo nůž.
  • Zakořeňovací hormon (např. v práškové formě).
  • Zemina pro pěstování v květináčích.
  • Malý kousek lepicí pásky.

Černý rybíz

Foto: Pixabay

Průvodce krok za krokem rozmnožováním rybízu pomocí plastového kelímku

Výběr vhodné větve: Určete část větve mezi dvěma pupeny, kde provedete malý řez a opatrně odloupnete kůru. Na tomto obnaženém místě nakonec vyrostou kořeny. Pro lepší úspěch aplikujte na obnaženou oblast zakořeňovací hormon, který stimuluje růst kořenů.

Příprava plastového kelímku: Na dně plastového kelímku vytvořte podélný řez, do kterého se vejde vybraná větev. Tato štěrbina bude sloužit jako vstupní bod pro větev a bude bezpečně držet kelímek na místě.

Přidání půdy a živin: Plastový kelímek naplňte zeminou a případně přimíchejte rybí moučku pro lepší výživu. Tato směs poskytne potřebné živiny pro vývoj kořenů.
Umístění plastového kelímku: Umístěte plastový kelímek na odkrytou část větve tak, aby byla odkrytá část zcela zasypána zeminou uvnitř kelímku. Aby kelímek zůstal na místě, připevněte jej k větvi pomocí lepicí pásky.

Vytvoření efektu miniaturního skleníku: Abyste zabránili rozsypání zeminy a vytvořili mini skleníkový efekt, zakryjte horní část plastového kelímku dalším plastovým kelímkem stejné velikosti.

Péče o řízky: Plastový kelímek nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Zalévejte kelímek společně s běžnou zálivkou rodičovské rostliny. Časem se v kelímku vytvoří robustní kořenový systém, což znamená, že je čas přejít do další fáze.

Přesazení zakořeněného řízku do zahrady

Jakmile jsou kořeny dobře vyvinuté, můžete bez obav odstřihnout větev pod plastovým kelímkem. Opatrně vyjměte zakořeněný řízek z kelímku a přesaďte jej na určené místo na zahradě. Mladá rostlina rybízu bude prospívat a růst tempem srovnatelným s profesionálně pěstovanými řízky, ale s výhodou výrazně urychleného procesu.

Závěrem lze říci, že množení rybízu pomocí plastového kelímku je velmi účinná, a přitom snadno dostupná technika, která umožňuje zahrádkářům snadno rozmnožit svou sbírku rostlin. Využitím přirozených růstových tendencí rostliny a zajištěním optimálních podmínek můžete vypěstovat nové živé keře rybízu, které ozdobí vaši zahradu listy a brzy i plody. Tyto malé plastové pomocníky se tedy rozhodně nevyplácí vyhazovat.

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-295853-prave-ted-je-ten-spravny-cas-na-mnozeni-rybizu-pomoci-rizkovani, https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-rizkovat-rybiz-30000503.html, https://www.ukonipaska.cz/mnozeni-rybizu-rizkovanim-zvladne-opravdu-kazdy

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)