Množení pivoněk: nastává ten správný čas
Pivoňky mohou na jednom stanovišti růst dlouhé roky – za optimálních podmínek klidně i 20 let. Produkují nádherné květy, které jsou typické svou omamnou vůní. Pokud získáte bohatý keřík, můžete se pokusit jej rozmnožit. Není na tom nic těžkého. Ideální čas pro rozmnožování je druhá polovina srpna, ideálně však konec. Pokud to v létě nestihnete, září je už opravdu nejpozdějším termínem pro rozmnožování pivoněk.
Zdraví květiny při množení
Nově vysazené rostliny vám v následujícím roce ještě nemusí kvést. Je to normální, mějte s pivoňkou trpělivost a pečlivě se o ni starejte. Jakmile ji jednou zasadíte, neměli byste ji už přesazovat, protože to snáší špatně. Také pokud se rozhodnete keř množit dělením, neměli byste to dělat příliš často. Mezi jednotlivým dělením rostlin by měl být rozestup několik let. Taktéž není vhodné množit rostlinu, která je mladší, než šest let.
Foto: Pixabay
Přesazování pivoňky
Kořeny jsou velice křehké, proto do nich bezdůvodně nezasahujeme. Rozhodnete-li se rostlinu přesadit, kopejte okolo keře kolem kořenů. Z uvolněné půdy keř vyjměte a jemně odstraňte půdu mezi kořeny. Poté jej můžeme rozdělit na několik částí. Pokud chcete mít co největší množství řízků, odřízněte malé výhonky se dvěma až třemi pupeny a jedním, dvěma nebo třemi zdravými kořeny. Omyjte pod tekoucí vodou a poté nechte několik hodin zasychat. Díky tomu budou kořeny méně pevné a bude se s nimi snáze manipulovat.
Kvetení výhonků
Poté, co pro své řízky vyberete vhodná stanoviště a zasadíte je, nezbývá vám, než čekat. Je pravděpodobné, že první ani druhý rok po výsadbě vůbec nepokvetou. Řízky sazenic by měly být zasazeny tak, aby jejich pupeny byly asi 4 cm pod povrchem země. To jim pomůže v lepším rozvoji. První rok je můžete před zimou ochránit mulčem (například navrstvenou suchou trávou).
Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/jak-rozmnozyc-peonie-aa-sdic-Sctf-HHp7.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!