Množení medvědího česneku: můžete mít česnek z vlastní zahrádky!
Medvědí česnek (Allium ursinum) je pro mnohé z nás znamením jara. Jeho skvělé listy jsou aromatické a voní po klasickém česneku. Nejsou ale tolik pikantní, a proto je můžete používat i tehdy, když vám klasický česnek vadí. Je to skvělá zelená rostlina, kterou si ale můžete při sběru splést s listy konvalinky. Ty jsou totiž velmi podobné. Rozpoznat je možné podle vůně: promnete-li listy medvědího česneku, pak ucítíte česnekovou vůni. U konvalinky ne. A chcete-li mít stoprocentní jistotu, vypěstujte si svůj vlastní medvědí česnek.
Kde pěstovat medvědí česnek?
Medvědí česnek obvykle roste v zastíněných oblastech s vlhčí, i když jílovitou půdou. Pokud jej chcete pěstovat, měli byste se co nejvíce přiblížit těmto podmínkám. Jakmile se po zimě trochu oteplí, může medvědí česnek začít rašit. Sklízet jej tak můžete někdy už na konci března. Sezóna končí obvykle s prvními květy, což je obvykle v květnu. Listy česneku nejsou nebezpečné, ani když je sklízíte, když už rostlina kvete. Problém je ale v tom, že už mají méně živin a projeví se to také na chuti. Pokud nestihnete sklidit listy, můžete si pochutnat ale také na květech.
Foto: Pixabay
Množení medvědího česneku
Sazenice medvědího česneku je možné zakoupit v některých zahradnických centrech. Pokud ale znáte někoho, kdo již tyto rostliny má, můžete jej poprosit o semena nebo dokonce cibulky. Takovéto množení je poměrně úspěšné. Cibulky sázejte vždy tak po pěti až deseti kusech. Měly by být v hloubce 5 až 7 cm. Semena vyséváme do hloubky 1 cm, a to na podzim. Pokud vám rostliny v zahradě vyrostou, již se o jejich množení příliš starat nemusíte, budou se šířit samy.
Sklízení česneku
Při sklízení si počínejte opatrně a nevytrhávejte rostliny i s kořeny. Odtrhávejte nebo odstřihávejte několik listů. Pokud je namočíte do vody a necháte v lednici, vydrží asi týden. Můžete je ale také nasušit, zamrazit (samotné i součástí bylinkového másla) nebo si z nich připravit pesto. Medvědí česnek je skvělý na přípravu jarní polévky, která svou chutí i vzhledem tak trochu připomíná špenátovou polévku.
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-medvedi-cesnek.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!