Množení lilií: ušetřete peníze a naučte se množit své lilie

Existuje mnoho způsobů, jak můžete rozmnožovat své lilie: rozdělením, šupinováním, semeny, pacibulkami… Každá z těchto metod může mít svá úskalí, vesměs se ale nejedná o nic složitého. Chcete-li se tedy pochlubit vlastnoručně vypěstovanými liliemi, měli byste znát způsoby, jakými můžete své květiny množit.

Množení rozdělením cibulek

Asi nejjednodušším způsobem množení lilií je právě rozdělování cibulek. Kolem největší cibulky se začnou tvořit menší, které nakonec dosáhnou velikosti mateřské rostliny. V případě, že bychom lilie nechali na takovém místě, kde vznikly, pravděpodobně by nám také vykvetly. Vhodnější je ale rozdělit je a dopřát jim trochu více místa. Dělení cibulek se provádí obvykle v době, kdy lilie dosahují výšky asi 10 cm. Může to být na podzim nebo na jaře. Stačí, když cibulky vykopete, oddělíte ty mladé a před samotnou výsadbou je namočíte ve slebém roztoku manganistanu draselného po dobu 30 minut. Ještě ten samý den je zasaďte na nové místo.

Lilie

Foto: Pixabay

Šupinování cibulek

Jedná se o poměrně rychlou metodu, která je založená na zajímavém faktu: šupiny cibulek jsou samy o sobě živé a mohou vytvořit cibulku plné velikosti. Na začátku jara nebo na podzim je třeba vykopat cibulky dospělých lilií. Ty pak očistěte od veškerých nečistot. Následuje téměř hodinářská práce, kdy se snažíte odstranit určitý počet vnějších šupin v základně takovým způsobem, aby se objem cibule nesnížil o více než polovinu. Zbývající cibulku můžete znovu zasadit. Šupiny pak namočte na půl hodiny ve slabém manganistanu draselného a poté ošetřete produktem, který podporuje tvorbu kořenů. Následně je vysušte a smícháme s rašelinou. Uložte je do krabice, kterou přikryjete víčkem. Umístěte je na tmavé místo, kde je teplota okolo 23 °C. Po šesti týdnech je potřeba snížit teplotu na 17 °C po dobu dalších čtyř týdnů. Nyní už by měly začít vznikat malé cibulky. K tvorbě dospělých rostlin dochází ve druhém až třetím roce po výsadbě.

Množení lodyžními cibulkami

Nevýhodou této metody je to, že ne všechny druhy lilií tyto cibulky produkují. Obvykle se ale nejedná o příliš vzácný jev. Lodyžní cibulky se tvoří po odkvetení lilie a nachází se v dutině mezi listem a stonkem. Po dozrání se oddělí – od této chvíle je možné je vysazovat. Je vhodné je na podzim vysadit do nádoby, kterou pak v zimě umístíme do chladné místnosti (s teplotami nad nulou). S nástupem jara se na cibulkách objeví mladé výhonky, a to je znamení, že byste je měli zasadit na trvalé místo v zahradě.

Zdroj: https://izahradkar.cz/zahrada/okrasne-rostliny/kvetiny/mnozit-lilie-byva-snadne-semeny-supinovanim-pacibulkami/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!