Mnohonožky ve vaší zahradě: proč jsou škodlivé a jak se jich zbavit
Mnohonožky nás odrazují už jen svým vzhledem. Nemusíme se bát, že by nás tito tvorečci pokousali, nicméně vypouští nepříjemnou látku, která zapáchá. Kromě toho představují skutečnou hrozbu pro naši zahradu. Pochutnávají si na různých rostlinách a během krátké doby dokážou napáchat nemalé škody. Lidově je označujeme jako „stonožky“, což ale není správný výraz.
Mnohonožky – co si představit?
Když se řekne mnohonožky, mnozí z nás si představí kulaté tělíčko se spousty nožiček. Ono to tak v podstatě i je. Mnohonožky jsou malí členovci, kteří dorůstají do délky až 5 cm. Mají obvykle hnědé až černé tělo, které se skládá asi z tuctu segmentů. Každý tento segment obsahuje jeden až dva páry nohou. Mnohonožky milují vlhkost, takže je můžete najít pod kameny, v hromadách větví atd. milují zejména hlízy a kořeny, ovoce i klíčící semena. Kromě užitkových rostlin si nejraději pochutnávají i na těch okrasných, jako jsou hyacinty, tulipány, begónie, orchideje, kapradiny a další.
Foto: Pixabay
Nenápadný nepřítel
Právě mnohonožky mohou být původcem toho, proč vaše rostliny chřadnou a lámou se. Nezanechávají za sebou téměř žádné stopy, všimnout si jich můžete většinou jen tehdy, když hledají nový úkryt. Pokud je venku příliš mokro, mohou se dostat také do našich domovů. Mají rády vlhko, ale ne horko. Obvykle se ubytují ve zdech vašeho domu nebo si to šinou rovnou oknem dovnitř. I zde si mohou pochutnávat na rostlinách případně na zbytcích jídel.
Jak se zbavit mnohonožky z domácnosti
Zakročte okamžitě poté, co si mnohonožek všimnete. Tito členovci jsou vychytralí, takže se vyhýbají místům, která čistíte často a uchýlí se do většího klidu. Vyplatí se odstraňovat zbytky potravin, které by je mohly lákat. Pokud si myslíte, že máte mnohonožky doma, zkontrolujte stěny domu, zaměřte se zejména na praskliny a mezery. Pokud zdi vašeho domova tvoří živé rostliny, možná bude potřeba se jich zbavit.
Jak odstranit mnohonožky ze zahrady
Odstranit mnohonožky ze zahrady není lehké. Je zapotřebí udržovat v zahradě pořádek. Pravidelně sekejte trávu a odstraňujte větve stromů. Také kompostér může být místem, kde si mnohonožky libují. Zabezpečte jej proti vstupu i těch nejmenších „zvířátek“. Pokud je kompostér (nebo jiné prvky v zahradě) tvořen dřevěnými deskami, zejména těmi, které jsou již opotřebované a rozpadají se. Hromádky větví či zbytky stavebního materiálu na zahradě je taktéž pozvánkou pro mnohonožky.
Past na mnohonožky
Stačí, když do země zakopete mrkev nebo brambor. To je pro stonožky pochoutka, takže se do ní rády pustí. Po nějaké době návnadu vykopejte a odstraňte všechny okolní škůdce. Pokud tato šetrná metoda nepomůže, můžete zvolit i chemické přípravky. Použijte jej nejen na zahradě, ale také na stěnách domů či místech, kde by se stonožky mohly vyskytovat (stavební materiál apod.).
Zdroj: https://zycie.news/ciekawostki/19092-krocionogi-juz-nigdy-nie-beda-problemem-mozna-sie-ich-pozbyc-z-ogrodu-w-bardzo-prosty-sposob
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!