Mléko pro neskutečně bohatou úrodu šťavnatých rajčat. Díky němu rychleji dozrají a získají více chuti

rajčata

Mléko pro neskutečně bohatou úrodu šťavnatých rajčat. Díky němu rychleji dozrají a získají více chuti. Mléko je nejen základem stravy na celém světě, ale také cenným zdrojem na zahradě. Ovšem díky tomu, že je rovněž bohaté na vápník a prospěšné bílkoviny, může podpořit zdraví rostlin hned několika způsoby.

Napomáhá v boji proti škůdcům, zlepšuje kvalitu půdy a pomáhá v boji proti houbovým chorobám. Nejčastěji zahrádkáři používají zředěné roztoky kefíru nebo odstředěného mléka kvůli jejich nižšímu obsahu tuku, který minimalizuje nežádoucí zbytky na rostlinách.

Příprava půdy s mlékem pro rajčata

Při výsadbě sazenic rajčat je pro optimální růst zásadní správná příprava půdy. Nalijte 250 ml mléka přímo do jamky k rajčatům – pokud je to třeba, odhrábněte předtím trochu zeminy (já mám okolo každé rostlinky vytvořený zavlažovací val, takže se tímhle zabývat nemusím). Tento krok je velmi důležitý, protože mléko okamžitě dodá půdě živiny, které pomohou vytvořit silný kořenový systém.

Mléko

Foto: Pixabay

Mléčný postřik pro rajčata

Pokud ovšem potřebuje svým rostlinkám dodat výživu opravdu rychle, pak vsaďte na postřik, na který nedala dopustit už moje babička. Příprava je sice trochu náročnější, ale stojí za to.

  • ½ litru mléka
  • 10 litrů vody
  • 2 hrsti cibulových slupek
  • 10 kapek jódu (volitelně pro zvýšení účinku proti plísním)

Slupky zalijte litrem horké vody a nechte vylouhovat přes noc. Ráno přeceďte a smíchejte se zbytkem vody. Poté přilijte mléko a nakonec vše zakápněte jódem.

Na každou rostlinu naneste přibližně 200 ml tohoto mléčného roztoku. Je důležité dodržet uvedený poměr ředění, aby nedošlo k poškození rostlin. Aplikace obvykle stačí jednou měsíčně (a do toho můžete po 14 dnech hnojit mlékem přímo ke kořenům).

Nejde jen o hnojivo

A proč je vlastně aplikace mléka tak výhodná? Neslouží totiž jen jako hnojivo, ale i jako ochranný prostředek. Pyšní se totiž fungicidními a baktericidními vlastnostmi, které pomáhají potlačovat choroby (např. plíseň), a může odradit škůdce. Mastné kyseliny a bílkoviny pak na listech vytvářejí ochranný film.

Zdraví půdy

Mléko může také zlepšit strukturu půdy a podpořit činnost prospěšných bakterií a hub. Tyto mikroorganismy rozkládají organickou hmotu, čímž zlepšují úrodnost a strukturu půdy.

 

Zdroj: https://magazindoma.cz/tipy-a-triky/159-rajcata-miluji-postrik-z-mleka-proc-tomu-tak-je-a-jak-ho-pouzit, https://www.ireceptar.cz/zahrada/rustove-hnojivo-na-rostliny-z-mleka-20300727.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)