Mléko je silná zbraň proti plísním. Ochráníte jím okurky
Plíseň je běžným problémem, kterým trpí některé rostliny, jako jsou rajčata či okurky. Naštěstí Existuje několik způsobů, jak se chránit. Plody okurek i rajčat máme v úmyslu konzumovat, a proto nejsou vhodné chemikálie běžně dostupné proti plísním. Je zapotřebí použít něco, co je bezpečné pro rostlinu i pro člověka. A právě mléko je jedním z nejúčinnějších domácích prostředků.
Jak okurky ovlivňuje plíseň?
Plíseň se obvykle projevuje na listech, jako jakýsi šedivý povlak, často práškového charakteru. Je vhodné jednat co nejrychleji, protože se rychle šíří. Vyhovuje mu zejména teplo a vlhké počasí. To je důvod, proč rostliny zaléváme na půdu ke kořenům a nikoli rovnou na listy. Plíseň nemusí zahubit okurky okamžitě. Dokonce ještě dlouho po napadení mohou plodit. Počítejte ale s tím, že úroda bude nižší, protože rostlina je oslabená.
Foto: Pixabay
Jak funguje mléko jako fungicid?
Není úplně jasné, jakým způsobem mléko funguje proti plísním. Má se za to, že mléčná bílkovina vytváří antiseptický účinek, když je vystavena slunečnímu záření. To je důvod, proč je třeba mléčný roztok aplikovat právě za svitu slunce. Na prevenci plísňových onemocnění se zaměřte už při výsadbě: rostliny musí být vysazeny v dobré vzdálenosti od sebe, aby byla umožněna optimální cirkulace vzduchu. Na zálivku se vyplatí investovat do systému kapkové závlahy, která zalévá dlouho ke kořenům rostliny. Ideální je zalévat ráno, protože přebytečná vlhkost bude v průběhu dne vysušena.
Kdy použít mléko?
Mléko je vhodné spíše jako prevence, než léčba již vzniklého onemocnění. Pokud předpověď počasí hlásí teplé a vlhké počasí, je to ideální čas na použití vašeho mléčného spreje. Účinný může být sprej ještě i v období, kdy se objevují první známky onemocnění.
Jak připravit sprej z mléka na okurky?
Příprava je velmi jednoduchá, protože budete potřebovat jen mléko a vodu. Smícháním obou ingrediencí v poměru 40 % mléka a 60 % vody získáte ideální koncentraci. Pokud tedy máte litrovou láhev s rozprašovačem, pak 400 ml bude tvořit mléko a 600 ml voda. Takto připravený postřik aplikujte na listy rostliny. Snažte se jej dostat na všechny povrchy. Pokud se nemoc již projevila, nastříkejte nejenom nemocnou část rostliny, ale také části v jejím okolí. To může zabránit šíření nemoci.
Zdroje info:
https://www.ireceptar.cz/zahrada/mleko-okurky-plisen-30000712.html
https://www.thespruce.com/how-to-use-milk-to-control-mildew-1402739
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!