Milujete pepř? Vypěstujte si ho doma za oknem

Pepř

Když se řekne koření, mnozí z nás si automaticky představí pepř. Ano, červené, zelené, bílé a černé drobné kuličky dokážou v kuchyni doslova divy. Plody pepřovníku černého jsou vynikající a používají se v gastronomii zcela běžně. Pokud si pepř koupíte, rozhodně neuděláte nic špatně. Jestliže si ho ovšem vypěstujete, čeká vás mnohem výraznější specifická chuť. Mnozí lidé si myslí, že je pěstování pepře v našich podmínkách zcela nereálné. Opak je ovšem pravdou. Ještě než se na něj podíváme podrobněji, zaměříme se na původ pepřovníku.

Rostlina s dlouholetou historií

Pepřovník není z hlediska svého původu žádným nováčkem. Pochází z oblastí Indie. Pěstuje se tady již po 3000 let. V momentu, kdy se právě z Asie dostal pepřovník do Evropy, dokonce se jím i platilo. Vyvažoval se zlatem. Arabští obchodníci na něj měli po dlouhá léta výsadní prodejní právo. Pepřovník je vysoká popínavá rostlina, jež je schopna se dorůst výšky klidně i okolo 15 metrů. Vyznačuje se na líci lesklými zelenými listy a kořínky, pomocí nichž se zachycuje k opoře. Plody, tedy kuličky, se vytváří z bílých kvítků a rostou v klasech dlouhých asi 20 cm. V každém z klasů může být klidně i 50 kuliček. Rodit začne keř až ve 3. roce růst, přičemž plodí klidně i po 20 let.

Pěstování pepře jako pokojové rostliny v květináči

Pepř je řazen mezi dekorativní popínavé rostliny a lze jej pěstovat bez problémů doma v květináči. Vyžaduje poměrně teplé místo, kde teplota neklesá pod 18 stupňů Celsia. Půdu volte bohatou na humus. Optimální jsou dva díly rašeliny, jeden zeminy a jeden písku. Zalévat je zapotřebí tak, aby substrát nikdy úplně nevyschl. Pozor na přemokření. V létě a na jaře se nebojte pepřovník přihnojovat.

Alchymie s plody pepře

Plody pepřovníku jsou typické zhruba 5 milimetrů velké bobulky. Když zrají, mají charakteristickou červenou barvu. Nejčastěji se sklízejí před dozráním, kdy se suší a postupně černají. Tradičně se setkáme také s bílým pepřem, který vzniká loupáním červeného. Je ovšem mnohem méně aromatický. Pokud se zelené plody před uzráním rychle uvaří, neztratí barvu. Zelený pepř se nejčastěji zavařuje, jelikož má minimální trvanlivost.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.