Microgreens a úroda: Nejčastější omyly
Zásobárnu minerálů a vitamínů zvanou microgreens už asi nemusíme nijak dlouze představovat. Tak jen ve zkratce – jde o mladé klíčky bylinek a zeleniny, ovšem sklízené až ve stádiu prvních lístků.
Microgreens jsou oblíbené zejména kvůli vysokému obsahu vitamínů a dalších látek, které prospívají naší kráse i zdraví. Ne vždy se však jejich pěstování doma setká s úspěchem. A jaké jsou nejčastější potíže?
Úroda se nevyvede, klíčky zahynou ještě před sklizní
Tady bývá hlavním viníkem špatná zemina. Pokud chcete ušetřit a vsadit na tu z běžných obchodů, nevyhnete se jejímu propaření. To se dělá v troubě nebo mikrovlnce. Řadu lidí však od těchto pokusů odradí poměrně nepříjemný zápach, který se bytem line. Použijí pak nedostatečně nebo dokonce vůbec ošetřenou zeminu.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Takže nemáte-li možnost něco podobného provést ve venkovních prostorách, raději se zaměřte na speciální substrát pro klíčení, který seženete například v growshopech a podobných specializovaných prodejnách.
Když je úrody jednoduše moc – nebo zase málo
Máme tendenci dávat klíčky už od prvního dne na parapet. To s sebou samozřejmě nese jisté „potíže s prostorem.“ V prvotní euforii osejeme každou misku, kterou najdeme, ovšem většinu klíčků pak sklidíme ve stejném období, a následně dlouho čekáme na další úrodu.
Spolehlivým řešením je samozřejmě postupný výsev (zjistěte si také, jak dlouho která rostlina klíčí), korunovaný jedním trikem navíc. Zapomíná se totiž na to, že microgreens v prvním týdnu života přísun slunečního světla nepotřebují. Můžete je tedy ze začátku pěstovat prakticky kdekoli a na okno je odnést až později. A týden je dost dlouhá doba na to, abyste některé druhy microgreens sklidili a nahradili je právě novými přírůstky. Zelené minerály a vitamíny vám tak nikdy nedojdou.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)