Mibuna aneb obohaťte si jídelníček méně známou zeleninou
Rádi zkoušíte něco nového? Není nad to si zpestřit jídelníček. Zkuste mibunu. Zelenina, kterou si dokonce můžete vypěstovat na záhonu, v truhlíku či ve skleníku. Poradíme, jak na úspěšné pěstování a následné zpracování v kuchyni.
Seznamte se s asijskou zeleninou
Mibuna původně pochází z Číny, ale již od starověku je pěstována v Japonsku. Má protáhlé úzké kopinaté listy, které jsou většinou celookrajové a tvoří hustou růžici křehkých listů o délce cca 30 cm. Rostlinu lze sbírat cca 40 dnů od výsevu. Po sběru odřezáním rostlina opět dorůstá. Listy však po sběru rychle vadnou, je třeba je ihned použít, zpracovat nebo uložit do lednice.
Pěstování na zahradě i ve skleníku
Doba jarního, letního a podzimního výsevu se provádí od dubna do listopadu se sklizní za 30 až 40 dnů od výsevu. Zimní výsev je v období prosinec až únor a sklizeň je cca po 50 až 60 dnech od výsevu. Po vyklíčení je třeba ji vyjednotit. Vytrhané mladé rostlinky použijte na salát. Pokud by bylo riziko poškození porostu škůdci, tak překryjte záhon netkanou textilií.
Pěstování je možné na venkovním záhonu i ve skleníku. Pro svou jednoduchost se rozhodně vyplatí její pěstování. Získáte zeleninu obsahující řadu prospěšných látek pro zdraví. Pro zdárné pěstování a následnou úspěšnou sklizeň je třeba rostlině zajistit humózní půdu. Je vhodná rovněž pro zimní rychlení v truhlících.
Mibuna: foto autor Kingfiser https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mibuna_and_Mizuna.JPG
Pestré využití zeleniny v kuchyni
Mibuna je tradiční čínskou zeleninou. Má charakteristickou kořeněnou vůni. Chuťově připomíná salát roketu, ale nechutná tak nahořkle. V salátech vynikne její mírně kořeněná a štiplavá chuť. Zelenina je vhodná nejen do salátů, ale i na dušení, nebo jako špenát či příloha k masu.
Na západě je tento druh zeleniny ceněn jako mimosezónní salátová zelenina, která se používá do polévek, dušená či smažená s další zeleninou v kombinaci s rybou nebo masem.
Zdroj: prazskypatriot.cz, receptyprimanapadu.cz
Náhledové foto: autor Kingfiser https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mibuna.JPG