Meloun vodní, meloun Galia: Jaké druhy melounů lze vypěstovat?
Milujete šťavnaté melouny a chcete si dopřát ještě lepší chuť? Pokud ano, pak si je můžete vypěstovat sami na vlastní zahradě. Nejedná se o nijak náročný proces. Tedy alespoň v případě, že bude panovat příjemné horké počasí, což poslední dobou není ničím výjimečným. Meloun je považován za plodinu, která obsahuje velké množství cukru, nicméně ve skutečnosti je v něm pouze od 3 do 12 %. Celkem 90 % tvoří voda, která je pochopitelně pro lidský organismus žádoucí.
Meloun se blíže představuje
V první řadě je třeba říct, že meloun je zelenina. Ač svou sladkou chutí připomíná spíše ovoce. Zařadit by jej šlo vedle nejrůznějších tykví typu dýně anebo cukety. Mimo jiné je ale v melounu obsaženo velké množství kyseliny listové, jež napomáhá při regeneraci nehtů a některých jiných částí lidského těla. Vynikající jsou i karoteny fungující jako antioxidanty. Pomáhají dostat z těla ven toxické látky, jimiž je do značné míry v průběhu dne zanášeno. Díky vláknině obsažené v melounu zaženete i pocti hladu, takže meloun může pomáhat i v hubnutí.
Základní druhy melounů
Slovo meloun určitě není univerzální, jelikož existuje sousta nejrůznějších druhů této zeleniny. Asi největší klasiku představuje meloun vodní, který je u nás také nejoblíbenější. Prodává se v každém supermarketu a jeho celková váha se často pohybuje okolo 15 kg. Jestliže se rozhodujete i pro některé jiné druhy, není od věci volit melou cukrový, meloun Galia anebo Kantalup či Honeydew. Zajímavá je i odrůda Cavalion.
Pěstování melounu
Jestliže se rozhodujete pro pěstování melounů ve vlastních podmínkách na zahradě, vyplatí se zvolit zejména meloun vodní, a to jak v klasické tak i v roubované podobě. Pokud se snažíte o pěstování ze semínka, může se vám věc podařit, nicméně rostlinka musí ven až na konci května, kdy už je skutečně teplo i v noci. Ideální je ale koupit předpěstěnou rostlinku. V květinářství vyjde okolo 20 korun.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.