Medvědí česnek: Vypěstujte si jej na vaší zahradě či na balkoně
Jednou z plodin, které v posledních letech zažívají doslova a do písmene renesanci, je medvědí česnek. Nejde o žádnou velkou novinku. V předchozích letech se na něj pouze zapomínalo. Vždyť medvědí česnek pěstovali již staří Slované v dobách dávno minulých. V kuchyni má multifunkční využití, a dokonce se o něm hovoří jako o přírodním antibiotiku. Své pevné místo má v přírodě, nicméně vypěstovat si jej lze i na zahradě. Představíme si ho tedy podrobněji a zaměříme se na zásady jeho pěstování i využití.
Typická jarní bylina
Medvědí česnek je označovaný jako Allium ursinum L. a jedná se o vytrvalou bylinu objevující se na jaře. Období jeho výskytu je ale poměrně krátké, jelikož ke konci jara mizí. Výška rostliny se zpravidla pohybuje mezi 15 až 30 cm. Typická je podzemní cibulí o délce do 60 mm. Charakteristická je především typickou česnekovou vůní a štiplavou chutí. Ke květenství nasazuje od dubna do května. Jedná se fakticky o první bylinu, jež dokáže po zimním hodování pročistit tělo. Tento fakt si uvědomují i medvědi a táhnou za ní tisíce kilometrů…
Zásady pěstování medvědího česneku
Medvědí česnek má rád půdní podklad mírně kyselého charakteru bohatý na humus. Často se s ním setkáme v lužních lesích, kde tvoří doslova kolonie. Na zahrádce jej můžeme bez potíží pěstovat. Zasadit jej lze třeba pod strom, z něhož na podzim opadá listí. Semínka dáváme do země od září do listopadu. Výborný je medvědí česnek i jako balkónová rostlina. Vysazovat z cibulek je vhodné medvědí česnek i na jaře, a to v trsech o 5 až 10 kusech 20 cm od sebe.
Vyrobte si pesto z medvědího česneku
Medvědí česnek je léčivá bylinka známá svými antibakteriálními a protiplísňovými účinky. Vyrobte si z něj třeba pesto na těstoviny.
Potřebovat budete:
- jeden svazek medvědího česneku,
- 3 polévkové lžíce panenského olivového oleje,
- 3 lžíce vlašských ořechů,
- 35 g parmezánu,
- soli dle chuti.
Jak na to?
Postup je velmi jednoduchý. Listy se musí pořádně rozmixovat i s ořechy. Následně přilijeme olej a nastrouhaný parmezán. Osolit stačí jen jemně. Uchováte v ledničce a můžete jíst k těstovinám či pečivu.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.