Medvědí česnek je možné pěstovat i na zahradě. Jaké potřebuje podmínky, aby bujně rostl?
Medvědí česnek si získal v posledních pár letech velkou oblibu. Má velmi lahodnou chuť, mírně štiplavou a chutná lehce po česneku. Lze jej nasbírat v lese nebo vypěstovat doma. Druhá volba je jistě příjemnější, protože kdykoli v období jeho růstu si vzpomenete, že máte chuť na lahodné pesto či si ho chcete dát na chleba, můžete si pár lístků uříznout. Na pěstování není náročný. Potřebuje pouze vhodně zvolené místo a správný postup při sázení.
Něco málo o medvědím česneku
Medvědí česnek je vytrvalá bylina uznávaná v širokém léčitelství. Lahodné listy vyrůstají z cibulek, které jsou tři až šest centimetrů dlouhé a silné přibližně jeden až dva centimetry. Listy mohou být dlouhé deset až dvacet centimetrů. Ve volné přírodě jsou listy většinou dlouhé kolem 15 centimetrů, doma vypěstované však mohou být delší. Listy se doporučuje sbírat před květenstvím.
Obecně medvědí česnek obsahuje vitamíny C, B a A. Dále pak obsahuje alicin, organické sloučeniny síry, železo, zinek, hořčík, vápník a další minerální látky. Má protizánětlivé účinky, pomáhá při nachlazení, podporuje imunitní systém, má antibakteriální účinky a dále. Jednoduše řečeno – jedná se o poklad, který je dostupný každému z nás.
V přírodě jej můžeme najít na písčitohlinitých a vlhkým místech pod opadavými stromy. Většinou roste kolem potoků nebo řek.
Kdy a jak medvědí česnek sázet
Medvědí česnek lze pěstovat ze semen nebo cibulek. Pokud se rozhodnete jej pěstovat ze semen, počítejte s tím, že úrodu sklidíte až za rok. Vhodnější pro aktuální pěstování budou cibulky. Díky nim se můžete těšit na úrodu již za pár týdnu, ale je třeba začít již nyní. Cibulky lze koupit v zahradnictví, s nimi problém nebude. Koupené cibulky medvědího česneku sázejte do trsů, to znamená klidně i pět cibulek pohromadě. Nad cibulkami by mělo zůstat pět centimetrů zeminy. Před výsadbou bude vhodné kořínky cibulek zkrátit přibližně na tři centimetry a poté je do zeminy umístit patnáct centimetrů od sebe.
Je třeba ještě upozornit na několik poznatků týkající se substrátu. Před výsadbou ji nikdy nepřihnojujte ani nevysazujte do prohnojené půdy. Cibulky můžete vysazovat doma do truhlíku, ale také do země pod nějaké ovocné či okrasné listnaté stromy. Chutné listy můžete sklízet až do května, než rostliny nasadí květ. Pak už nemají tolik cenných látek, ale samozřejmě jíst je můžete. Jakmile česnek odkvete, listy se zatáhnou zpět do půdy. Vy už se o něj nemusíte starat, mimo pravidelné zálivky. Příští rok na jaře se tak budete moci těšit z dalších chutných listů – navíc díky semenům z květů bude česneku více.
Zdroj: https://www.researchgate.net/publication/341566288_Wild_Garlic_and_Health, https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-pestovat-medvedi-cesnek-ze-semen-nebo-cibulky-20230102.html, https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-medvedi-cesnek.html
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)